Ilustračná fotografia, Wallpaperflare

Hlavné mesto Českej republiky možno zakáže dlhoročnú turistickú atrakciu.

Ikonická atrakcia pražského Staromestského námestia bude možno minulosťou. V Prahe sa totiž diskutuje o zákaze konských povozov, ktoré v kočiaroch vozia po starej Prahe davy turistov.

V hlavnom meste Českej republiky sa už dva týždne diskutuje o zákaze dlhoročnej turistickej atrakcie. Tému načrtol český denník Blesk, následne sa k nej vyjadrilo niekoľko politikov a spustená bola aj oficiálna petícia. Povozníci tvrdia, že ide o polopravdy a kone v centre Prahy majú lepšie podmienky ako inde vo svete.

Foto: Unsplash

Politici hovoria o zákaze

„Magistrát hlavného mesta Prahy možno zakáže používanie kočiarov ťahaných koňmi v centre mesta,“ pripomína vyjadrenie Jiřího Pospíšila zo strany TOP 09 portál Noizz. Podobné vyjadrenie na sociálnej sieti zverejnil aj primátor Prahy Zdeněk Hrib so slovami: „Piráti podporujú zákaz konských povozov ako to navrhuje Jiří Pospíšil. Toto je neprijateľné.“ K príspevku zdieľal aj fotografiu konského povozu z centra Prahy, na ktorej bolo ťažné zviera značne zakrvavené.

Piráti podporují zákaz koňských povozů, jak navrhuje Jiří Pospíšil. Tohle je nepřijatelné!Doplňuji ještě zdroj fotky, pochází z webu www.kunnenistroj.cz.

Gepostet von Zdeněk Hřib – primátor Prahy am Dienstag, 9. Juni 2020

Vznikla aj petícia

Netrvalo dlho a na internete sa objavila aj petícia za zákaz konských povozov v Prahe. Stojí za ňou organizácia Hlas, ktorá svoju kampaň nazvala Kôň nie je stroj. Aktivisti argumentujú, že zvieratá musia pracovať v uliciach plných hluku a špiny, v prašnom prostredí so znečisteným vzduchom a podstupujú riziko zrážky s okoloidúcimi vozidlami. Turistov navyše bavia na povrchu, ktorý je pre kone neprirodzený a pre pohyb nepríjemný. Petíciu už podpísalo takmer 6 000 ľudí.

Polopravdy, tvrdia povozníci

Proti diskusii, ktorá sa posledné dni v Prahe vedie sa ostro ohradili samotní povozníci. Josef Kočovský, ktorý je predsedom Cechu povozníkov v Čechách, pre Blesk argumenty politikov a aktivistov označil za polopravdy a tvrdí, že koče s konským záprahom sú v Prahe od nepamäti. Tvrdí tiež, že povozníci musia dodržiavať prísne pravidlá a kone majú v Prahe lepšie podmienky ako v iných európskych metropolách, kde sú konské povozy taktiež turistickou atrakciou.

0
Uložiť článok
Komentovať