Foto: Československý kastračný program

Smutný príbeh sa odohral v piatok 21. júna.

Ak vlastníte zviera, či už je to domáci miláčik, pracovné zviera, alebo zviera, ktoré napokon skončí na tanieri, vašou základnou povinnosťou je postarať sa oň ako najlepšie viete. Žiaľ, nie každý majiteľ zvieraťa k tomu tak pristupuje a dopadnúť to môže veľmi zle. Tak ako aj v prípade koňa z Veľkého Pola v okrese Žarnovica. 

Pracovníci Československého kastračného programu, ktorí celú udalosť zdieľali na svojom Facebooku, situáciu podrobne opísali: 

Dostali anonymné hlásenie, že na dvore rodinného domu v obci Veľké Pole, leží chorý kôň, ktorý sa nedokáže postaviť. Údajne takto leží už nejaký čas. Na miesto sme išli hneď situáciu preveriť, privolali sme aj policajnú hliadku pre podozrenie z týrania. Na mieste sme koňa skutočne našli, ležal na dvore a bolo ho vidno už od brány”.

Foto: Československý kastračný program

Ako ďalej opisujú, pohľad na majestátne zviera bol žalostný. Dali mu vedro vody, ktoré vysilený kôň okamžite vypil. Majiteľ doma nebol, prítomná bola iba jeho manželka, ktorá uviedla, že koňovi v lese pri práci prešlo po nohách drevo z vlečky.

Foto: Československý kastračný program

Na miesto prišli ako aj polícia tak aj veterinárna a potravinová správa, a tiež veterinár. Pracovníci Československého kastračného programu po celý čas vybavovali ustajnenie, odvoz a opateru o vysileného koníka. Veterinár zistil, že zviera má teplotu, bol podvyživený, údajne mal podváhu 200 kilogramov.

Foto: Československý kastračný program

Následne prišiel hrozný pohľad. Koníkovi sa z kopýt začal valiť hnis. Zápal ohrozoval vnútorné orgány, a tiež mohol spôsobiť otravu krvi. Aby sa kôň dostal do takéhoto strašného štádia, musel byť v zlom stave dlhší čas. Majiteľ mu evidentne neposkytoval žiadnu pomoc a zviera už žiaľ bolo v štádiu, kedy nebolo záchrany. Jeho jediným vykúpením bola eutanázia, ktorá ho zbavila ukrutných bolestí. Mal iba 7 rokov.

Foto: Československý kastračný program

Majiteľovi hrozí pokuta od 2 500 eur. Kôň nebol evidovaný, bol nelegálne privezený z Poľska a predaný za 500 eur.

Foto: Československý kastračný program

Československý kastračný program nielen na základe tejto skúseností, ale aj z ďalších udalostí, ktorých sú pracovníci takmer denne svedkami, vyzývajú po úprave zákona, ktorý by prísnejšie trestal páchateľov a najmä predchádzal tomu, aby takýmto prípadom vôbec dochádzalo.  

0
Uložiť článok
Komentovať