Foto: Yahoo! Blog from Sunnyvale, California, USA / CC BY

Výskumník sa dožil 74 rokov.

V pondelok zomrel počítačový vedec Larry Tesler, ktorého nápady, ako napríklad príkazy vystrihnúť, kopírovať a prilepiť, zjednodušili používanie osobných počítačov. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Rodák z New Yorku sa dožil 74 rokov.

Zosnulému vedcovi vzdala poctu okrem iných spoločnosť Xerox, kde svojho času pracoval. „Vynálezca príkazov vystrihnúť/kopírovať a prilepiť, nájsť a nahradiť a ďalších, bol niekdajší výskumník Xeroxu Larry Tesler. Váš pracovný deň je jednoduchší vďaka jeho revolučným nápadom,“ uviedla spoločnosť na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Foto: Unsplash.com

Lawrence „Larry“ Gordon Tesler sa narodil 26. apríla 1945 v newyorskom Bronxe. Po štúdiách na Stanfordovej univerzite v Kalifornii sa začal venovať dizajnu užívateľského rozhrania – úprave počítačových systémov, aby boli viac užívateľsky príjemné. Pracoval pre viacero veľkých technologických firiem. Začínal v Xerox Palo Alto Research Center a neskôr pracoval pre Apple, Amazon či Yahoo. Pôsobil aj ako nezávislý konzultant.

Jeho príkazy spopularizovala spoločnosť Apple

Svoj zrejme najznámejší vynález, spomínané príkazy vystrihnúť, kopírovať a prilepiť, údajne vymyslel na základe starej metódy úpravy, pri ktorej ľudia fyzicky vystrihovali časti tlačených textov a prilepovali ich na iné miesta. Príkazy spopularizovala spoločnosť Apple, ktorá ich v roku 1983 začlenila do systému v počítači Lisa a o rok neskôr v Macintoshi.

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )