Screenshot: Twitter.com (@complex)

Pomocou zaujímavého pokusu simuloval stav našej planéty, ktorá sa rúti do záhuby.

Správy ohľadom našej planéty sú čoraz alarmujúcejšie. Napriek tomu si množstvo z nás neuvedomuje ich vážnosť a nepodnikajú sa potrebné opatrenia, ktoré sú v súčasnosti už viac než nutné. Bill Nye sa rozhodol vážnosť klimatických zmien ukázať originálnym spôsobom a jeho pokus obletel svet. 

Bill Nye sa preslávil ako moderátor detskej vedeckej relácie Bill Nye the Science Guy a v súčasnosti je hlavnou hviezdou show Bill Nyes zachraňuje svet- Bill Nye Saves the World, od spoločnosti Netflix. V nej sa snaží upozorniť na globálne problémy, ktoré postihujú našu planétu a nalieha na sprísnenie opatrení v oblasti zmeny klímy.

Vo svojom poslednom pokuse ukázal, aký je klimatický problém vážny a že je naozaj potrebné ho začať riešiť, kým nebude skutočne neskoro. A to všetko iba za pomoci ohňa a glóbusu v televíznom programe Last Week Tonight with John Oliver. Tento jeho unikátny pokus so silnou myšlienkou sa stal okamžite virálnym a rozšíril sa do celého sveta.

„Ak budú emisie stále stúpať, do konca tohto storočia sa priemerná teplota Zeme môže zvýšiť o 4 až 8 stupňov.“ Začal hovoriť pri svojej ukážke. „Planéta je v obrovskom ohni.“ Zapálil glóbus, aby dal divákom najavo, aká je situácia vážna.

Všetko má svoju daň

Nyes síce potvrdil, že existuje niekoľko možností, ako tieto katastrofické predpovede zvrátiť, no zároveň upozornil, že to nebude zadarmo. Na odvrátenie toho, čo sme si sami spôsobili, budeme musieť zaplatiť tvrdú cenu. „Už nie ste deti. Nevadilo mi vysvetľovať vám, čo je fotosyntéza, keď ste mali dvanásť. Teraz ste však dospelí a toto je ozajstná kríza, rozumiete!“ 

Ako uviedol portál IFLScience, modely, ktoré predpovedajú rýchlosť a závažnosť klimatických zmien sa prirodzene neustále menia v závislosti od rôznych faktorov. Faktom však zostáva, že ak nič neurobíme a neobmedzíme spaľovanie fosílnych palív, rapídne globálne otepľovanie postihne našu planétu a to už do konca tohoto storočia.

Foto: Pixabay

Treba začať konať

Tieto predpovede sú naozaj alarmujúce a môžu znamenať katastrofu pre nás a najmä budúce generácie. Preto by sme sa nemali zameriavať iba na seba, ale myslieť aj na to, čo bude po tom, keď tu už my nebudeme. Aby sme pre našich potomkov pripravili vhodné prostredie na život a zabránili naplneniu tohoto hrôzostrašného scenára.

„Jedným zo spôsobov, ako tomu predísť, by mohol byť nárast cien uhlíka,“ hovorí Nyes. Vďaka tomu by jeho produkcia mohla klesnúť a zároveň by to stimulovalo rozvoj nízkouhlíkových technológií a pomohlo k znižovaniu emisií. Obaja moderátori sa v show zhodli, že ide o vážny problém, ktorý je treba nutne riešiť a aj preto je dobré, že sa naň snažia upozorňovať pomocou televíznych obrazoviek.

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy