Foto: Unsplash

História a kúpanie, to k sebe proste nejde.

V letnej sezóne 2022 sa Chorvátsko rozhodlo s obrovským množstvom turistov rôznych kategórií pracovať po svojom. Najprv zaviedli pokuty za obsadzovanie ležadiel, teraz sa známe letoviská dištancujú od nosenia plaviek v historických centrách miest. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Teplé prímorské počasie na dovolenke nám dovoľuje pohybovať sa celý deň len v plavkách, čo je síce príjemné pre nás, no mestá s tým začínajú mať čoraz väčší problém.

Najnovšie sa ozvalo Turistické združenie chorvátskeho mesta Zadar, ktoré patrí k najnavštevovanejším destináciám nielen slovenských dovolenkárov. Kampaň má za úlohu upozorňovať turistov, aby sa do historického centra mesta nechodilo len v plavkách priamo z pláže.

Foto: Unsplash

Podľa zástupcov združenia je nevhodné prechádzať sa a tráviť čas v centre mesta len v plavkách. Po okolí historického centra tak vylepili plagáty, na ktorých je v štyroch jazykoch napísané:

„Hoci to v Zadare nie je oficiálne zakázané, žiadame, aby ste rešpektovali miestne zvyky a kultúrnu tradíciu tým, že v čase, keď nie ste na pláži, z akéhokoľvek dôvodu, aj keď len na krátky čas, nebudete mať na sebe len plavky. Ďakujeme a prajeme peknú dovolenku,“ informuje o texte na plagátoch portál Pravda.

Zatiaľ bez pokuty

Keďže pohyb po meste iba v plavkách zatiaľ nepatrí medzi oficiálne schválené zákazy, pokuta od strážcov zákona vás nateraz minie. Turistické združenie však dúfa, že kampaň s požiadavkou o slušnejší outfit zaberie v takej miere, aby k pokutovaniu ani nedošlo.

Foto: Unsplash

„Chceme edukovať našich turistov, že sa nachádzajú v osobitnej oblasti, bohatej na históriu a dedičstvo, kde je chodenie v plavkách nevhodné. Verím, že ocenia pravidlá správania sa tu a aj v budúcnosti budú chodiť po meste vo vhodnom oblečení,“ povedal riaditeľ združenia Mario Paleka.

Problémom sú aj kolobežky

Okrem oblečenia sa Turistické združenia mesta Zadar chystá „bojovať“ aj so zvýšeným výskytom elektrických kolobežiek a bicyklov v centre. Napriek tomu, že túto problematiku upravuje aj zákon, stále sa dodržiava len na veľmi nízkej úrovni, čo v konečnom dôsledku ohrozuje peších turistov.

Najnovšie články