Vodca spolku NXIVM Keith Raniere Foto: Profimedia

Keith Raniere založil spolok, v ktorom bol jediným mužom. K sebazdokobaľovaniu žien malo dochádzať pomocou uspokojovania jeho samotného.

Zvláštne a nebezpečné kulty nie sú ani zďaleka vecou čias dávno minulých. O tom svedčí aj fungovanie spolku nazývaného NXIVM, ktorý mal pod vedením svojho zakladateľa Keitha Ranierea pomáhať ambicióznym ženám dosiahnuť všetky svoje ciele. Raniere ich nielenže obral o tisíce dolárov, ich zdokonaľovanie prebiehalo pomocou sexuálnych aktivít, nakrúcaním porna a stál aj za držaním rukojemníčky.

Vznik kultu siaha do roku 1998, kedy Keith Raniere a Nancy Salzman prišli so šikovným nápadom, ako dosiahnuť svoje. NXIVM vznikol za účelom sebazdokonaľovania a hľadania šťastia v bežnom svete. Svojim členom prinášal programy zamerané sa rozvoj, ktoré sľubovali vniesť radosť do života žien, ktoré za túto atraktívnu ponuku boli odhodlané utratiť tisíce dolárov.

Foto: Profimedia

Boli nútené splniť každé jeho želanie

Členky museli pri vstupe navyše podpísať dohodu o mlčanlivosti, s ktorou sa v podstate pripútali k Raniereovi. S tým neskôr súviselo aj vydieranie, kvôli ktorému boli ženy nútené robiť všetko, čo im Raniere povedal. Do kultu totiž často prichádzali známe celebrity, ktoré si nemohli nechať urobiť hanbu pomocou kompromitujúcich fotografií alebo videí.

Z na prvý pohľad nevinného spolku, ktorý sa ukrýval za oponou humanitnej organizácie, sa postupom času ukázalo, že ide o kult, ktorý nenechá svoje členky odísť a drží si ich pri sebe za pomoci vydierania. Čo bolo ešte znepokojujúcejšie, boli praktiky, ktoré využíval.

Foto: Profimedia

O organizácii NXIVM sa začalo hovoriť ako o pyramídovej hre, sexuálnom kulte alebo mieste, kde sa praktizuje nútený sex. V roku 2018 bol Raniere zatknutý za obvinenia, ktoré sa týkali obchodovania s ľuďmi, násilného sexu, mučenia a za rituál, ktorým boli členky kultu značkované.

Ženy značkovali horúcim železom ako dobytok

Značkovanie prebiehalo ako pri dobytku, teda s rozpáleným kovom vyryli na koži žien latinský symbol. V skutočnosti však išlo o prevrátené iniciály mena a priezviska zakladateľa Ranierea.

Dva roky držala uväznenú otrokyňu

Spoluzakladateľka kultu Nancy Salzman, ku ktorej sa pridala aj dcéra Lauren, mala v jednej zo skupín NXIVM zvanej DOS za úlohu získavať od členiek nahé fotografie alebo ďalší materiál, s ktorým ich následne mohli vydierať. Lauren začala v roku 2006 s náborom celebrít do skupiny a ako sa sama priznala, dlhé dva roky, od marca 2010 do apríla roku 2012, dokonca zadržiavala otrokyňu. Ako informoval New York Post, Lauren sa pred súdom priznala, že sa žene, ktorú držala zajatú ako otrokyňu vyhrážala deportáciou do Mexika.

Odsúdený za obchodovanie s bielym mäsom

Rituály kultu boli spojené so sexuálnymi orgiami, ale aj s nakrúcaním porna s maloletými dievčatami. Raniere si ako vedúca osobnosť a jediný muž v kulte získal množstvo žien, ktoré museli uspokojovať jeho sexuálne chúťky a nemali sa proti tomu ako brániť. Keith Raniere bol v roku 2019 odsúdený pre obchodovanie s bielym mäsom, nútenie k nechcenému sexu a vydieranie.

Dokumentárny seriál z dielne HBO s názvom Sľub (The Vow) prináša nový a originálny pohľad na túto kauzu. Jeho režisérka Jehane Noujaim sa v roku 2010 zúčastnila úvodného workshopu spolku a odvtedy ďalej podrobne sledovala jeho fungovanie. Prináša teda množstvo zaujímavostí, ktoré ešte bližšie približujú tento kontroverzný prípad.

nytimes.com, oxygen.com,
0
Uložiť článok
Komentovať