foto: Pixabay

Naďa / / Veda
Existuje osem bežných typov krvi, ktorá sa vyskytuje po celom svete. Niektoré z nich však má len pár ľudí na zemi. Tú najvzácnejšiu, známu pod názvom "zlatá krv", má len 45 ľudí na celom svete.

To, ako funguje krv a obehový systém v našom tele sme sa učili ešte na základnej škole. Tieto informácie však boli iba akýmsi základom toho, ako to v našom tele naozaj funguje a rozhodne sa v tomto štúdiu nešlo do hĺbky. Napríklad o krvných skupinách vieme maximálne to, koľko ich existuje a akú máme my. Poznáte však tú najvzácnejšiu, ktorú má len pár ľudí na celom svete?

Mnohí ľudia nevedia, ako krv v našom tele vôbec funguje. Jednoducho povedané, telo človeka je naplnené červenými krvinkami, ktoré prenášajú kyslík. Tieto bunky sú pokryté antigénmi a spĺňajú aj funkciu toho, kam krvinka ide. Dá sa povedať, že je to akoby názov na krvinke, ktorý odkazuje smer ostatným. Biele krvinky sa zas zachytia na tieto antigény a majú ochrannú funkciu.

Bleed it out

Dva hlavné antigény sú A a B. Toto je druh, ktorý máte určený génmi, ktoré ste dostali od svojich rodičov. A a B sú dominantné, zatiaľ čo 0 je takpovediac ustupujúci. V inej skupine zas existuje antigén Rhesus D. Nazývaný je aj Rh faktor. Pozitívna krv má faktor Rh, no negatívna ho nemá.

Existuje neuveriteľných 35 krvných skupín, ktoré uznáva Medzinárodná spoločnosť pre transfúziu krvi, ale pre jednoduchosť ľudia potrebujú poznať najmä tie základné ABO a Rhesus D systém.

Ak vás 35 rôznych druhov krvi nezmiatlo, teraz príde informácia, ktorá by vám popliesť hlavu mohla. Existujú stovky rôznych antigénov, ktoré spadajú do 33 rozpoznaných antigénových systémov. O tom však ani nemusíme hovoriť, pretože viac ako 99% populácie má antigén VEL.

Okrem ôsmich klasických krvných skupín tu máme aj pár „jednorožcov“, ktorí sú výnimoční. Ak totižto nemáte dostatok antigénu na svojich červených krvinkách, ako to má 99% populácie, vaša krv sa považuje za zriedkavú.

pixabay.com

Najvzácnejším krvým typom je krv s názvom „Rh null“, čiže Rh nula. Táto krv je charakterizovaná nedostatkom antigénov v systéme Rh, ktorý je najväčším systémom krvných skupín. Tento typ krvi je taký vzácny, že vedci zisťovali, koľko ľudí na svete ho má. Zistili, že dnes sa na svete nachádza približne 43 hlásených ľudí. Do roku 1961 sa lekári domnievali, že človek s týmto typom krvi by nikdy nemohol mať deti. Nie je to však pravda.

Ak máte túto krv a myslíte si, že ste zvláštni, nemusíte sa báť. Rh nula je vzácna nielen kvôli tomu, že ju má málo ľudí, ale aj kvôli tomu, že je to univerzálna krv, ktorá sa môže darovať každému. Lekári si túto krv veľmi cenia, a preto ju podávajú pacientom, len po dlhom rozhodovaní a v otázke života a smrti.

Pozri aj: Vedci konečne identifikovali tento krásny objekt v našom slnečnom systéme. Jeho nezvyčajnosť ich ale zarazila

curiosity.com
Komentovať (0)