Zatiaľ čo všade vo svete sa oslavujú Vianoce koncom decembra, írske ženy majú aj vlastnú tradíciu, vďaka ktorej oslavujú druhé Vianoce v januári. Hoci táto tradícia už v súčasnosti nie je až taká populárna a prakticky ju nahradil Deň matiek, v niektorých častiach Írska sa stále oslavuje.
„Ženské Vianoce“, nazývané aj „Malé Vianoce“, sa oslavujú 6. januára. Ich pôvodný názov znie Nollaig na mBan a je oslavou žien, ktoré sa v tento deň zbavujú všetkých povinností. Tento sviatok totiž vznikol tak, že si Íri v minulosti uvedomili, že ich matky a ženy pracujú nad rámec ich možností, aby všetkým zabezpečili čaro Vianoc, informuje portál Shanore.

Muži preberajú starostlivosť o domácnosť
Nollaig na mBan sú „Malými Vianocami“ pre ženy, ktoré strávili tie skutočné prípravami, upratovaním a vyberaním dokonalých darčekov, aby potešili svoje ratolesti aj ostatných členov rodiny. Hoci si v roku 2024 len máloktorá domácnosť zachovala svoje tradičné roly a muži sa dnes už zapájajú do starostlivosti o domácnosť, tradícia sa zachovala. Počíta sa totiž s tým, že 6. januára už toho majú ženy a matky dosť, a tak je čas, aby si oddýchli.
Muži v tento deň preberajú chod domácnosti, starajú sa o deti a odpratávajú vianočnú výzdobu. V minulosti, keď väčšina domácností mala ešte živý stromček, práve v tento deň bolo povinnosťou mužov, aby sa ho zbavili.
V minulosti tiež podľa denníka Irish Times neoslavovali všetky írske ženy tento sviatok rovnako. Napríklad, väčšina žien v západnom Kerry išla na trh a predala päť moriakov, ktoré počas roka vychovali. Peniaze následne minuli na to, aby sa pohostili a kúpili si niečo dobré. Tradícia spočívala v tom, že ženy navštívili svoje priateľky, aby sa porozprávali a vychutnali si šálku čaju s kúskami vianočného koláča.

Hoci sa v súčasnosti „Ženské Vianoce“ až tak rozsiahlo neoslavujú, podľa informácií portálu discoveringIreland, na juhozápadnom pobreží je táto tradícia stále veľmi silná. V tomto čase má totiž väčšina barov a reštaurácií takmer stopercentný podiel ženských hostí, keďže sa ženy stretávajú s priateľkami, sestrami, tetami či mamami. Jednoducho využívajú tento deň na to, aby sa stretli so ženami z rodiny.
Je tiež bežné, že deti v tento deň kupujú svojim mamám a babkám darčeky, hoci tento zvyk sa postupne presunul ku Dňu matiek.
Bola som na Hyroxe: Za 88 minút som zaplatila stovky eur. Je to jeden z najlepších zážitkov môjho života
Patrik a Gabriela predali byt na Slovensku a kúpili dom na Madeire: Je tu krásne, v nájme nám ale lezú šváby
Budete mať s nimi dokonalého Valentína: 10 skvelých romantických filmov, ktoré si užijú ženy aj muži
Brutálna mučiaca technika, ktorá fyzicky neublížila: Nahej obeti v plienke odopierali spánok aj 180 hodín
Prezidentský palác zverejňuje informácie o zamestnancoch: Nie je to dobrý nápad, hovorí bezpečnostný analytik
Slovensko je hladné po diskontoch, do apríla pribudnú ďalšie štyri predajne. Šéfa Woolworthu náš trh neprekvapil
Marek cestuje po svete na motorke: V mnohých moslimských krajinách žijú skvelí ľudia. V Iraku sme nemuseli minúť ani cent











Nahlásiť chybu v článku