Foto: facebook.com/English Language

Tami Oldham Ashcraft sa so snúbencom vydala na takmer 6 500 kilometrov dlhú plavbu.

Dvojica nemohla ani len tušiť, aké nešťastie ich cestou postihne. Ich loď so ocitla uprostred hurikánu a plavba snov sa razom zmenila na nočnú moru a boj o prežitie. To posledné, čo Tami počula predtým, ako upadla do bezvedomia, bol krik jej snúbenca Richarda Sharpa.

Pre Tami a Richarda bol oceán domovom a preplávali spolu už tisícky kilometrov. Priateľ ich požiadal, aby mu doručili jachtu s názvom Hazana z Tahiti do San Diega. Na vodu vyrazili v októbri v roku 1983. Aj keď malo ísť o rutinnú plavbu, tentoraz však bolo všetko ináč. Dostali sa totiž do nebezpečnej búrky tri týždne po tom, ako opustili pevninu. Búrky už na mori zažili, pokúsili sa preto všetko na palube zaistiť, čoskoro však loď pohltili 12 metrové vlny.

In October 1983, Tami Oldham Ashcraft, 23, and her British boyfriend, Richard Sharp, both California residents and…

Gepostet von Incredible Survival Stories am Freitag, 30. Januar 2015

Jedna z vĺn hodila ženu o stenu a Tami upadla do bezvedomia. Zobudila sa o 27 hodín neskôr v kajute jachty, na ktorej sa plavili, a ktorá bola vážne poškodená. Všade okolo nej bola voda a úlomky. Jej snúbenca nikde nebolo, pravdepodobne ho vlny zmietli do vody. Nebolo však času smútiť. Aj keď sa loď ešte zázrakom držala na hladine, hrozilo, že už dlho nevydrží. Nemohla si dokonca ani zavolať pomoc, pretože navigácia ani vysielačka nefungovali. Nasledujúcich 41 dní bolo peklom a bojom o prežitie.

Tami sa za pomoci úlomkov, ktoré našla, podarilo dostať vodu z kabíny a v nej našla sextant, konzervu s ovocím a s rybami, a hodinky. Len za pomoci týchto nástrojov a provizórnej plachty sa mala dostať na takmer 2 500 kilometrov vzdialenú pevninu ostrova Hilo. Aj keď to znie ako niečo nad ľudské sily, Tamina vôľa prežiť bola príliš silná na to, aby sa vzdala. Dúfala, že prúdy ju ponesú tým správnym smerom a na mori strávila sama ďalších 41 dní. V niektoré dni prežila len silou vôle a zdalo sa, že už je v úplných koncoch, keď jej loď objavili japonskí prieskumníci. Tí ju napokon odtiahli na pobrežie.

Napriek tomu, aký traumatizujúci zážitok mala Tami za sebou, zo všetkého sa dostala a o hrôze napísala knihu. Dokázala to napriek poraneniu hlavy, ktoré bolo natoľko vážne, že kvôli nemu najbližších 6 rokov nedokázala čítať. Na základe jej zážitkov bol natočený dokonca aj film s názvom Adrift. V jej prvom rozhovore po vydaní knihy sa Tami vyjadrila, že najťažšie bolo zmieriť sa s myšlienkou, že Richard je preč: „V niektoré dni som už nechcela ďalej žiť, pretože som nevedela, ako to zvládnem bez neho. Myslela som si, že sa už nikdy nedokážem zamilovať. Kým som bojovala o prežitie, smútok ustúpil do pozadia, no keď som bola na pobreží a videla som ľudí, ako sú spolu šťastní, neustále mi ho všetko pripomínalo.“

Napriek traume sa Tami dokázala vrátiť na vodu a plachteniu sa venuje dodnes. Žije na ostrove San Juan a aj keď si myslela, že už sa nezamiluje, je vydatá a má dve deti. Na krku však nosí prívesok so sextantom a diamantom, aby nikdy nezabudla, čo prežila a koľko má v sebe sily.

Pozri aj: Polícia sa jej snažila vnútiť cudzie dieťa, a potom ju poslala na psychiatriu. Zúboženú, no vytrvalú matku si vo filme Výmena, zahrala Angelina Jolie

all-that-is-interesting
Príbehy
0
Komentovať (0)