Foto ilu: Pixabay.com

Zem minul v bezpečnej vzdialenosti asteroid s priemerom 4,4 kilometra

Florence však pre našu planétu napriek svojmu priemeru 4,4 kilometra podľa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) nepredstavoval hrozbu, pretože ju minul vo vzdialenosti sedem miliónov kilometrov, čo zodpovedá približne 18-násobku vzdialenosti Zeme od Mesiaca. 

Vladimir Lipunov z Astronomického ústavu v Moskve uviedol, že asteroidy míňajúce Zem od vzdialenosti sedem a menej miliónov kilometrov sú klasifikované ako potenciálne nebezpečné. “Tento asteroid je niekde na hranici. Je však obrovský,” citovala Lipunova agentúra RIA Novosti. Odborník pripomenul, že existujú i asteroidy, ktoré majú priemer až 700 kilometrov.

Asteroid Florence bol podobne blízko k Zemi aj v roku 1890. Oveľa bližšie sa k našej planéte dostane 12. októbra asteroid 2012 TC4 – minie ju vo vzdialenosti okolo 43.000 kilometrov, predstavujúcej osminu vzdialenosti Zeme od Mesiaca. Jeho priemer je však iba približne 30 metrov.

Objavený bol asteroid Florence v roku 1981. Je pomenovaný po britskej zdravotnej sestre Florence Nightingalovej (1820-1910), ktorá bola priekopníčkou moderného ošetrovateľstva.

Prelet asteroidu mohli sledovať aj amatérski astronómovia. Teleso je pomerne ľahko viditeľné pomocou kvalitného pozorovacieho zariadenia, a to nielen preto, že je veľké, ale aj preto, že odráža viac ako 20 percent slnečného žiarenia, ktoré dopadne na jeho povrch. Napríklad Mesiac má priemernú odrazivosť len 12 percent.

Pozri aj: Vedci zachytili 15 rádiových signálov z galaxie, ktorá je od nás vzdialená neuveriteľných 2,4 miliónov svetelných rokov

TASR
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )