Aktuálna správa, Bleskovka

Foto: Interez

Ukrajinský prezident prehovoril pri príležitosti 2. výročia ruskej invázie na Ukrajinu.

Vo vojne s Ruskom zomrelo 31-tisíc ukrajinských vojakov, oznámil v nedeľu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR správu prevzala z agentúr AFP a DPA. Ide o prvé oficiálne oznámenie počtu obetí v radoch ukrajinskej armády počas dva roky trvajúceho konfliktu, píše DPA.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Každá z týchto strát však predstavuje veľkú stratu,“ uviedol Zelenskyj v Kyjeve na tlačovej konferencii pri príležitosti druhého výročia ruskej invázie na Ukrajinu. Povedal tiež, že o život neprišlo 300-tisíc či 150-tisíc vojakov, ako uvádza ruský prezident Vladimir Putin či ľudia z jeho okolia.

Zelenskyj na tlačovej konferencii tiež upozornil, že víťazstvo Ukrajiny v konflikte s Ruskom závisí od podpory krajín Západu. „To, či Ukrajina prehrá, či to bude pre nás veľmi náročné a či tam bude vysoký počet obetí, závisí od vás, od našich partnerov, od západného sveta,“ povedal. Vyjadril zároveň presvedčenie, že americký Kongres schváli dôležitý balík pomoci pre jeho krajinu.

Foto: TASR/AP

Odhalil, ako to malo byť s ukrajinskou protiofenzívou

Uviedol aj to, že Rusko sa dostalo k plánom na minuloročnú ukrajinskú protiofenzívu ešte pred jej spustením. Ukrajina už podľa jeho slov má plán na novú ofenzívu.

„Plány na našu protiofenzívu mal Kremeľ na stole ešte predtým, než sa protiofenzíva začala,“ povedal Zelenskyj v Kyjeve na tlačovej konferencii pri príležitosti druhého výročia ruskej invázie na Ukrajinu.

Ukrajinský prezident tiež uviedol, že Ukrajina má jasný plán na novú protiofenzívu, píše Sky News. Podrobnosti však podľa svojich slov poskytnúť nemôže. Uviedol však, že plán zahŕňa zmenu vo velení. Zlepšenie pravidelnej rotácie vojakov bude podľa Zelenského tiež dôležité pre úspech a Ukrajina musí mať lepšie pripravené svoje záložné sily.

Vedenie Ukrajinskej armády podľa jeho slov z dôvodu úniku informácií na tento rok pripravuje niekoľko plánov bojovej stratégie, píše AFP.

Uložiť článok

Najnovšie články