Foto: Donio.sk (Malenka) / TASR (Roman Hanc)

Slováci ukázali, že sa dokážu zjednotiť.

Stav nemocníc na Slovensku je veľkým problémom. Neraz sú v zlom stave aj oddelenia, kde personál zo všetkých síl bojuje o záchranu života detí, ale aj dospelých. Tak je na tom aj neonatologické oddelenie v Košiciach. Slováci na jeho rekonštrukciu vyzbierali už vyše 300 000 eur. Zbierka končí zajtra. 

Slováci vyzbierali už 300 000 eur

Ako sme vás informovali v minulom článku, oddelenie neonatologickej intenzívnej medicíny diagnostikuje a lieči najzávažnejšie stavy u tých najmenších a najzraniteľnejších.

Personál, ktorý zachraňuje životy, ale už dlho pracuje v kritických podmienkach. Z Donio sa dozvedáme, že na oddelení je ročne hospitalizovaných 300 detí, často kriticky chorých či predčasne narodených. Neraz musia v priestoroch v havarijných podmienkach ostať aj niekoľko mesiacov. tak okná majú za sebou už niekoľko desaťročí, klimatizácia taktiež, a nepostačuje.

Neraz sa k inkubátorom natlačeným vedľa seba dostanú holuby, netopiere či hmyz. Po daždi zas do priestorov pod inkubátormi zateká voda, ktorú musí personál utierať. Podmienky sú jednoducho nedôstojné pre deti, rodičov, ale aj lekárov, sú na úrovni štandardu niektorých väzníc. Ženy v citlivom období po pôrode majú na hygienu len jednu kúpeľňu, druhá je nefunkčná. Poslednú čiastočnú rekonštrukciu sa podarilo vykonať pred 20 rokmi.

Neonatologické oddelenie to chce ale zmeniť, rozhodlo sa preto pristúpiť k vytvoreniu zbierky. Slováci ukázali, že dokážu mať srdce na správnom mieste a vyzbierali už viac ako 300 000 eur.

Z Donio sa dozvedáme, že neonatologické oddelenie sídli v prenajatých priestoroch Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. Univerzitná nemocnica aj Detská fakultná nemocnica síce sú majetkom štátu, no legislatíva nepovoľuje uvoľnenie financií na ich rekonštrukciu.

Rekonštrukcia priestorov pre matky a nové okná

Z cieľov na Donio vidíme, že vďaka zbierke sa nielenže podarí uhradiť výmenu všetkých okien, ale taktiež sa bude môcť zrealizovať aj rekonštrukcia priestorov pre matky.

Zásluhu na tom, že Slováci prispeli takouto sumou, má aj stránka Zomri, ktorá kampaň zdieľala a tým sa dostala medzi širokú verejnosť.

 

Uložiť článok

Najnovšie články