Foto: 20th Century Fox/Red Square Studio

Množstvo známych seriálov sa dočkalo svojich remakov alebo pokusov o napodobnenie. Je medzi nimi aj váš obľúbený?

Americké filmové spoločnosti vyprodukujú ročne množstvo seriálov, ktoré majú tisícky fanúšikov po celom svete. V niektorých krajinách však vznikli seriály, ktoré sa až priveľmi podobajú niečomu, čo sme už videli. A nie vždy je to zárukou úspechu. 

Zahraničné spoločnosti sa snažia občas vytvoriť dôveryhodný remake obľúbených a úspešných seriálov, prispôsobených na svoje podmienky. Sú však aj také, pri ktorých to nebolo zámerom alebo si podobu s iným dielom nechcú priznať. V niektorých prípadoch sa zámer tvorcov stretne s úspechom, občas však vznikne skôr komická paródia. Pozrime sa na niektoré z nich.

Prison Break/ Pobeg

Prison Break je jedným z najúspešnejších seriálov v USA. Nie je teda prekvapením, že sa ním chceli viacerí inšpirovať. Ruská filmová spoločnosť Red Square Studio sa v roku 2010 rozhodla vyrobiť jeho remake s názvom Pobeg. Seriál si získal v Rusku množstvo fanúšikov a stal sa akýmsi medzníkom ich seriálovej tvorby.

Breaking Bad/Metastasis

Seriál Breaking Bad si od vydania prvej časti našiel milióny svojich fanúšikov a dodnes sa považuje za jeden z celosvetovo najlepších. Latinsko-americká televízna spoločnosť Sony spolupracovala na produkcii kulumbijskej verzii tohoto seriálu. A tak vznikol Metastasis.

Gossip Girl/Gossip Girl Thailand

Teenagerská dráma, ktorá zachytáva život dospievajúcej manhattanskej smotánky na Upper Eastside sa dočkala svojho remaku, ktorý sa odohráva v Bangkoku v Thajsku. Postava hlavnej hrdinky Sereny Vanderwoodsen sa zmenila na Serenu Wijitranukul, avšak ich osudy sú rovnaké. Ak ste teda fanúšikom pôvodného seriálu, určite si nenechajte ujsť ani túto krátku sériu z roku 2015, ktorá má iba 18 častí.

The Big Bang Theory/ Theorists

Teoretici sú úplne presnou bieloruskou kópiou slávnej Teórie veľkého tresku. Pôvodnému seriálu sa podarilo stať sa veľmi úspešným a zábavným televíznym sitkomom, avšak jeho remake sa nedopracoval ani na druhú sériu. Herec, ktorý hral kópiu hlavnej postavy Leonarda, bol totiž oklamaný pri podpise zmluvy, a tak od natáčania seriálu odstúpil.

Ugly Betty/Ugly Maria

Príbeh o mladom dievčati, ktoré sa neraz stretávalo s odsudzovaním zo strany spoločnosti kvôli svojmu výzoru a nakoniec sa zo škaredého káčatka premenila na krásku, sa dočkal napodobňovania v rôznych krajinách. Jednou z takýchto verzií je grécka Ugly Maria.

Suits

Enter Media Pictures získal práva na výrobu kórejskej verzie známeho seriálu Suits. Príbeh zachytáva život vysokoškolského študenta, ktorý odišiel z domu, aby mohol pracovať v prestížnej advokátskej kancelárii v New Yorku. Vo vysielaní sa objavil v apríli tohoto roku.

Glee/My Youth High 8 Degrees

Seriál Glee sa stal asi jedným z najznámejších a najúspešnejších muzikálov. Príbeh je situovaný okolo súťaží speváckych zborov. Čína sa rozhodla vytvoriť seriál, ktorý mu bol neskutočne podobný. Keďže tvorcovia nemali kúpené práva, mnoho fanúšikov Glee obvinilo čínsku spoločnosť z plagiátorstva. Aj preto bol seriál My Youth High 8 Degrees stiahnutý z vysielania.

Sex and the City/ Simply Sapney

Sex v meste sa stal veľmi úspešným a okrem filmového spracovania mu to zaručilo aj vznik Bollywoodskej verzie. Jednoducho Sapney vznikol v roku 2007 a zaručene je to jeden z najzaujímavejších programov, aké ste kedy videli. Nie je síce úplne identická s americkou verziou, napriek tomu si však zachytáva atmosféru, ktorú fanúšikovia Sexu v meste milovali.

Priatelia/ Love Is so Close

Iránska televízna verzia seriálu Priatelia je úplne presnou jeho replikou. Okrem podoby hercov nechýba ani rovnaká obývačka, nábytok či hudba.

The Simpsons/ The Samsonadzes

Ak milujete Simpsonovcov, určite by vám nemala uniknúť ich gruzínska verzia. Vznikla takmer dve desaťročia po odvysielaní prvej originálnej časti a jej vysielanie trvalo iba rok. Napriek tomu je plná politických narážok či vtipov pre deti aj dospelých.

Modern Family/ Moderna Oikogenia

Seriál Moderná rodina sa dočkal hneď niekoľkých svojich remakov. Vznikli napríklad v Čile, Iráne alebo Španielsku. Najpopulárnejšou sa však stal ten z Grécka. Americká distribučná spoločnosť totiž predala práva do viacerých krajín, v ktorých si príbeh o troch rodinách prispôsobili svojim podmienkam. A neraz sa to podarilo s veľkým úspechom.

The IT Crowd

Príbeh o dvoch počítačových nerdoch pracujúcich v oddelení veľkej korporácie vznikla okrem americkej, aj v britskej verzii. Sú si dosť podobné, napriek tomu sa s väčším úspechom vďaka múdrejšiemu humoru, stretla tá britská.

Dr. House/ Dr. Ludsky

Ani na Slovensku nechýbajú napodobeniny úspešných seriálov. Nie je to ale vždy úplne šťastným nápadom. Platí to aj v prípade seriálu Dr. Ludsky, ktorý až nápadne pripomína asi svetovo najznámejší seriál z lekárskeho prostredia. Dr. House sa stretol s neuveriteľným úspechom a preto je zrejmé, že slovenská verzia sa mu nedokázala rovnať.

Komisár Rex/ Rex

Kultový seriál o psom komisárovi Rexovi vám určite nemusíme predstavovať. Rovnako ako Dr. House sa však nezaobišiel bez slovenskej adaptácie. Príbeh sledujúci riešenie policajných prípadov nadaným psím detektívom, je určite vďačná téma na spracovanie. Ako sa to však podarilo v slovenskej produkcii a ktorá verzia sa vám páči viac, posúďte sami.

brightside.me
Príbehy
0
Komentovať (0)