Foto: Youtube

Toto je 10 najlepších ilúzií roka 2018. Poznáme výhercov tejto unikátnej súťaže.

Tento rok sa konal ďalší ročník súťaže o najlepšiu ilúziu. Spomedzi množstva uchádzačov so svojou tvorbou bolo vybraných najlepších 10 a určite by ste ich mali vidieť.

Výsledky 14. ročníka súťaže – Najlepšia ilúzia roka, boli vyhlásené 19. októbra 2018. Hlavnou cenou bola finančná odmena vo výške viac ako 2600 eur. Získal ju Kokichi Sugihara z Meiji University v Japonsku za ilúziu s názvom Triply Ambiguous Object. Objekt vytvára tri rozdielne interpretácie, ktoré sú vidieť z troch rôznych hľadísk.

„Obraz je umiestnený na horizontálnom povrchu a je videný ako naklonený, takže jedna skupina paralelných línií sa zdá byť vertikálna. Pól s vlajkou predstavuje smer gravitácie, ktorý posilňuje ilúziu.“ Princíp tejto ilúzie je zachytený v tomto videu.

Druhé miesto a výhru cez 1700 eur získali David Phillips, Priscilla Heard a Christopher Tyler. Ich ilúzia s názvom Movement Illusion With a Twist sa hrá s optickým prúdením rôznych textúr.

Tretí sa umiestnili Michael Pickard a Gurpreet Singh z University of Sunderland za ilúziu „A Worm’s Eye View,“ za ktorú si odniesli necelých tisíc eur. Ich ilúzia vytvára pohyb v blikajúcom hadovi napriek tomu, že sa vôbec nehýbe.

Ak sa vám ilúzie páčili a myslíte si, že by ste dokázali vytvoriť niečo podobné, neváhajte a prihláste sa do ďalšieho ročníka, ktorý je už otvorený. Súťaž bola sponzorovaná spoločnosťou Neural Correlate Society. Prinášame vám aj ďalšie ilúzie, ktoré sa umiestnili v prvej desiatke a určite stoja za pozretie. A pamätajte, všetko čo v nich vidíte, je pravdepodobne iba lož.

iflscience.com
Príbehy
0
Komentovať (0)