Ilustračná foto: Unsplash

V doprave chýbajú najmä kvalifikovaní ľudia prakticky vo všetkých oblastiach.

V odvetví dopravy je dlhodobo nedostatok pracovníkov a odborníkov v rôznych profesiách. Chýbajú najmä kvalifikovaní ľudia prakticky vo všetkých oblastiach sektora, v železničnej, cestnej, vodnej či leteckej doprave.

Platí to nielen pre často spomínaných rušňovodičov, šoférov nákladných automobilov a autobusov, ale aj viaceré iné činnosti. Ministerstvo dopravy SR v pondelok informovalo, že problém chýbajúcich ľudí aktívne rieši. Nových potenciálnych zamestnancov v tomto sektor budú preto opäť hľadať aj medzi študentmi a žiakmi základných a stredných škôl. Ďalšie zo série podujatí Študuj dopravu sa uskutoční v utorok 11. júna v Bratislave.

Študuj dopravu

„Štúdium dopravy má rozhodne budúcnosť. Chceme motivovať mladých ľudí, aby sa vybrali práve týmto smerom,“ povedal minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru). „Snažíme sa zlepšovať podmienky v našich spoločnostiach tak, aby boli atraktívne pre nových potenciálnych zamestnancov. Verím, že na toto podujatie zavíta čo najviac žiakov a študentov a že ich sektor dopravy zaujme,“ dodal.

Foto: zssk.sk

Študuj dopravu bude v priestoroch Múzea dopravy v Bratislave pri hlavnej železničnej stanici od 9:00 do 13:00. Návštevníkom podujatia vystavovatelia predstavia študijné odbory z oblasti dopravy, ktoré môžu študovať na rezortných stredných odborných školách, prípadne vysokých školách. Žiaci a študenti dostanú kariérové poradenstvo s odporúčaním ďalšieho študijného smerovania a výberu povolania.

Na akcii pod záštitou ministerstva dopravy budú okrem neho aj zástupcovia stredných odborných škôl a univerzít, zamestnávateľov vrátane železničných spoločností a vybraných regionálnych partnerov. Nebude chýbať ani národný osobný dopravca Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). Jej generálny riaditeľ Peter Helexa povedal, že venujú veľkú časť energie mladým ľuďom, ktorí sú budúcnosťou ich firmy.

„V rámci duálneho vzdelávania získavajú cenné zručnosti a skúsenosti priamo na našich pracoviskách pod vedením skúsených inštruktorov. To im neskôr uľahčí nástup do pracovného života. Ponúkame im tiež štipendijný program,“ priblížil Peter Helexa. Podľa neho od začiatku fungovania duálneho vzdelávania v roku 2019 študentom vyplatili štipendiá v celkovej hodnote takmer 107-tisíc eur.

ZSSK sa stala Najzamestnávateľom roka 2023 v kategórii Doprava a logistika. Záujemcov o štúdium dopravy chce zaujať ako perspektívny zamestnávateľ svojou istotou a stabilitou, ale aj rastúcimi platmi. Priemerná mzda v spoločnosti má v tomto roku presiahnuť 2-tisíc eur, u rušňovodičov by mohla byť 2 330 eur.

„Prezentácia Železničnej spoločnosti na podujatí Študuj dopravu bude zahŕňať videoprojekciu, tlač vzorových cestovných lístkov a rôzne kreatívne aktivity pre deti,“ uviedol hovorca ZSSK Dominik Drevický. Súčasťou sprievodného programu budú ukážky výkonu povolaní v doprave, dopravné simulátory, dopravná výchova, kvízy a súťaže.

Uložiť článok

Najnovšie články