Foto: wikimedia.org

katka / / Now U Know
Ross Ulbricht so svojím odvolaním neuspel a väzenie ho neminie.

Ross Ulbricht, známy tiež pod pseudonymom Dread Pirate Roberts, založil kedysi veľmi populárny, no nelegálny online obchod Silk Road. Ide o takzvaný deep web, kde sa dokážete dostať takmer k čomukoľvek. Túto možnosť využil aj Ulbricht, a to na pranie špinavých peňazí, hackerstvo, obchod s drogami a v neposlednom rade na nájomné vraždy.

Hoci nepatril k drogovým bossom v pravom slova zmysle, riadil najväčší čierny trh, ktorý fungoval aj vďaka obchodu s drogami. O vytvorení deep web obchodu začal uvažovať v roku 2009. K zaisteniu anonymity používateľa použil softvér Tor, ktorý mu umožnil ukrývať svoju IP adresu a platidlom sa stal bitcoin – internetová platobná mena.

V roku 2013 Ross pracoval na Silk Road v San Franciscu v kaviarni. V kaviarni však bolo plno, a tak sa rozhodol presunúť sa do verejnej knižnice. Keď sa prihlásil na server, začali sa hádať dvaja tajní agenti, ktorí predstierali, že sú mladý zamilovaný pár. Ross sa za nimi obzrel a keď sa otočil späť, jeho notebook držal agent Chris Tarbell.

Tesne pred zadržaním mal v pláne ujsť z krajiny do Dominikánskej republiky, k čomu mu mali pomôcť viaceré falošné identity.

wikimedia

Dôkazov o jeho vine bolo hneď niekoľko. Okrem iných vlastnil elektronický podpis, ktorým sa podpisoval Dread Pirate Roberts. Táto činnosť mu však zarobila pekné peniaze – pri zatýkaní bol jeho majetok odhadnutý na 29-tisíc bitcoinov, čo je 68,7 miliónov dolárov. Ak vás zaujíma, akým neuveriteľne vysokým majetkom by ste disponovali, aj by ste si v roku 2010 kúpili bitcoiny za 100 eur, kliknite na tento náš článok.

Na základe vyšetrovania dostal v roku 2015 doživotný trest, proti ktorému sa odvolal. Dúfal v miernejší trest, pretože s vyšetrovateľmi začal spolupracovať a tvrdil, že dôkazy proti nemu boli získané bez povolení. To mu však nepomohlo a v odvolaní neuspel. Zvyšok svojho života tak strávi za mrežami.

Pozri aj: Transplantácia či kilogramy drog. Užívatelia dark webu odhalili, čo najbizarnejšie na sieti našli

inquisitr.com
0
Komentovať (0)