Foto: Pixabay.com

Petra Sušaninová / / Série
Severné Kórea je miesto, ktoré sa za každú cenu snaží udržať svojich obyvateľov na jednom mieste uzavretom od okolia, ako stádo ovečiek.

Nesmú čokoľvek pozerať, počúvať akúkoľvek hudbu, nesmú mať účes, aký by sami chceli. Zdá sa, že obmedzení je viac ako slobôd a človeka to núti zamyslieť sa nad tým, kto vlastne stojí na čele tohto celého. Čím viac sa Kim Čong snaží udržať si skryté “pieskovisko“ pred očami ostatných, tým viac sa o neho celý svet zaujíma.

Tieto veci tam sú zakázané.

Západná móda

Západná kultúra nás výrazne ovplyvňuje, či už sa to týka sviatkov, ako je napríklad Halloween, valentínsky ošiaľ, hudba, či štýl obliekania. Niektoré krajiny sa však pred západným vplyvom snažia svojich obyvateľov uchrániť a Severná Kórea nie je žiadnou výnimkou.

Coca- Cola

Ak by ste v Severne Kórei dostali chuť na fľašku tohto nápoja, nebude to také ľahké. Na jej dovoz totiž platí embargo. V niektorých obchodoch však možno natrafíte na napodobeninu, Coca- Coly, ktorá sa vyrába v Číne.

pexels.com

Účesy

Dnes môžete mať na hlave čokoľvek. Kim Čong sa rozhodol, že účesy bude vyberať on sám. Ženy majú povolených 18 účesov a muži 15. Stačí len prísť do kaderníctva a ukázať na tabuli, ktorý sa vám pozdáva najviac. Nesmiete si však vlasy farbiť. Za to hrozia nemalé sankcie.

Hygienické vložky

Niečo také ako vložky a tampóny by ste v tejto krajine hľadali márne. Ženy môžu používať len zastarané textilné vložky, ktoré sa perú. Z akých dôvodov zakázal Kim Čong aj toto, je záhadou.

Kondómy

Ak sem prídete a podarujete niekomu kondóm, zrejme vám za to bude nesmierne vďačný. Akákoľvek forma antikoncepcie je tu totiž prísne zakázaná a nehrozí, aby ste kondómy kúpili len tak niekde v obchode.

Majetok

Jediný, kto tu môže byť vlastníkom pozemku, je vláda krajiny. Je preto takmer nemožné obchodovať s nehnuteľnosťami. Samozrejme, človek sa vždy nejako vynájde, bolo preto nevyhnutné, aby Severná Kórea v zákonoch v tejto oblasti aspoň trochu poľavila.

Dizajnérske topánky

Máte pocit, že si k tým novým šatám nemáte čo obuť a chceli by ste niečo značkové a trendy? Máte smolu, tu to asi nekúpite. Vaša jediná šanca je nenápadne si kúpiť napodobeninu pri hraniciach s Čínou. V tejto krajine by však novými topánkami nechcel na seba pútať pozornosť asi nikto.

Vianočné stromčeky

Tie sú u nás neodmysliteľnou súčasťou Vianoc a niektorí sa do výzdoby púšťajú s radosťou už začiatkom decembra. Severná Kórea je však oficiálne ateistickým štátom a akékoľvek náboženské praktiky sú prísne zakázané. Štát si dodržiavanie tohto zákona tvrdo vynucuje a vlastnenie vianočnej výzdoby alebo nedajbože stromčeka sa trestá.

Káblová televízia

Zrejme každému sa občas stane, že by si rád pozrel nejaký film, zapne si teda televíziu a prepína kanály, či niečo nenájde. Keď však prepnete už sto kanálov a na všetkých idú samé reklamy a telenovely, znechutene to vypnete a idete robiť niečo iné. Severná Kórea má oficiálne len 4 televízne stanice. Kvôli abnormálnej cenzúre sa k ničomu inému jednoducho nie je možné dostať.

Časopisy

Samozrejme, vláda má pod palcom aj to, čo poputuje do médií a čo nie. Žiadne lifestylové časopisy tu nenájdete. Z dlhej chvíle si môžete prečítať niečo vzdelávacie alebo o tunajšej úžasnej politike.

pexels.com

Wi-fi a medzinárodné hovory

Ak by sa niekto spýtal, koľko Slovákov nevlastní telefón, asi by ste boli otázkou prekvapení, keďže mobil má už takmer každý. V zvláštnom svete, ako je Severná Kórea žije 15 miliónov obyvateľov, ale mobil vlastní len milión z nich. Domáci však majú zakázané zahraničné hovory. Ak sem príde turista, môže si kúpiť SIM kartu, z ktorej sa dovolá do zahraničia. Podobné obmedzenia sa týkajú aj internetu.

Hudobné koncerty

Nedá sa povedať, že by sa sem svetové kapely akosi hrnuli, lístok na koncert si tu však kúpite len ťažko. Vystúpenia majú totiž povolené len domáce kapely. Jeden z mála zahraničných koncertov tu odohrala kapela zo Slovinska ešte v roku 2015.

Apple

Moderné technologické výdobytky tu jednoducho nie je možné kúpiť. Krajina však nechce svojich obyvateľov ukrátiť o možnosť mať pocit, že držia krok s dobou. Vymyslela preto náhradu, tablety, ktoré sa tým bežným podobajú. Tejto téme sme sa venovali len nedávno v tomto článku.

Športové autá

Aj športové auto patrí medzi luxus, ktorý si obyvatelia nemôžu dovoliť. Okrem toho sa však ani nedá v tejto krajine kúpiť.

pexels.com

Zahraničné dovolenky

Napriek tomu, že ide o závažné porušenie ľudských práv, obyvatelia nemôžu chodiť na dovolenky do zahraničia. Zrejme si to však ani neuvedomujú a Kim Čongovi vyhovuje, keď má svoje stádo na jednom mieste pod dozorom.

Našťastie, svet sa vyvíja a aj keby Kim Čong veľmi chcel, pokrok nezastaví. Severná Kórea síce žije v izolácii, susedné štáty však na ňu majú do istej miery vplyv. Myslíte si, že sa jej v blízkej budúcnosti podarí vymaniť zo súčasného stavu?

Pozri aj: Severná vs. Južná Kórea. Pozrite si fotografie, ktoré ukazujú, aké neskutočne rozdielne môžu byť dve susediace krajiny

brightside
0
Komentovať (0)