Foto: Jacob Laukaits

O Severnej Kórei sme toho počuli už habadej. Túto krajinu môžeme pokojne označiť za ôsmy div sveta. Aj ju však porovnáme s Južnou Kóreou, ešte viac vyniknú špecifiká tejto neštandardnej krajiny.

Čo by ste povedali, keby ste mali možnosť navštíviť krajinu, ktorá na svete vari nemá obdoby? Hovoríme o Severokórejskej ľudovej republike, kde sa takmer všetko vymyká z normálu. Do tejto krajiny sa však dostane málokto. Ak sa vám tam však podarí dostať a popritom urobiť pár kvalitných záberov, vzbudíte pozornosť. Cestovateľ a fotograf Jacob Laukaitis sa rozhodol porovnať bežný život v Severnej a Južnej Kórey prostredníctvom fotografických záberov. Výsledok naozaj stojí za to.

Severná Kórea sa z času na čas pripomína ostatným obyvateľom planéty, pričom sa nezabudne povyhrážať jadrovým útokom. Asi to je normálne v krajine, kde všetci žijú pod silným diktátorským režimom Kim-Čon-una, ktorého ľudia vnímajú takmer ako boha. Už len malé previnenie voči jeho osobe či podobizni, vás môže na pekných pár rokov poslať na nedobrovoľný pobyt do koncentračných táborov. Vládca však nechce, aby o jeho krajine mal ostatný svet zlú mienku. Naivne si myslí, že sa mu (podobne, ako jeho predchodcom), podarilo vytvoriť raj na zemi. Možno aj kvôli tomu chce okolie presvedčiť o tom, že životu v Severnej Kórei sa nič nevyrovná a my nemáme dôvod o jeho slovách pochybovať.

Do krajiny sa začali organizovať exkurzie, pri ktorých ste však pod silným drobnohľadom, a systém vám nedovolí nič preskúmať na vlastnú päsť. Aj Jacob Laukaits sa zúčastnil takejto exkurzie. A tak ho to dostalo, že sa tento rok rozhodol navštíviť Južnú Kóreu. Podarilo sa mu zozbierať dostatok materiálu na to, aby mohol porovnať tieto dve krajiny. Tu je výsledok:

#1 Voľný čas – Južná vs. Severná Kórea

jacoblaukaitis.com
jacoblaukaitis.com

#2 Mladosť – Južná vs. Severná Kórea

jacoblaukaitis.com
jacoblaukaitis.com

#3 Parkoviská – Južná vs. Severná Kórea

jacoblaukaitis.com
jacoblaukaitis.com

#4 Ulice  – Južná vs. Severná Kórea

jacoblaukaitis.com
jacoblaukaitis.com

#5 Krajina – Južná vs. Severná Kórea

jacoblaukaitis.com
jacoblaukaitis.com

#6 Univerzita – Južná vs. Severná Kórea

jacoblaukaitis.com
jacoblaukaitis.com

#7 Železničné stanice – Južná vs. Severná Kórea

jacoblaukaitis.com
jacoblaukaitis.com

Jacob vo svojom videu porovnáva život v Severnej a Južnej Kórei:

Ak sa vám fotografie páčili navštívte stránku Jacoba Laukaitsa, tiež môžete sledovať ďalšiu jeho stránku benomad.co. Nájdete ho aj na instagrame, facebooku či youtube.

Fotografie v článku boli použité s láskavým dovolením autora

Pozri aj: Dokonalá propaganda Severnej Kórey funguje vo všetkých smeroch. Odpovede tamojších ľudí na túto jednoduchú otázku vás dostanú

boredpanda.com
Príbehy
0
Komentovať (0)