Foto: Simson Petrol (Unsplash), andreazahurancova (Instagram)

V sobotu sa koná celosvetová akcia pre čistejšiu planétu. Zapojíte sa?

Ešte nemáte plány na víkend a chceli by ste ho prežiť naozaj zmysluplne? Potom zbystrite svoju pozornosť. Zajtra, v sobotu 15. septembra, je totiž Svetový deň upratovania. Neznamená to však, že by ste mali do rúk zobrať prachovky a vysávače. Celosvetová akcia na ktorej sa zúčastnia milióny ľudí z rôznych kútov planéty, má totiž celkom iné posolstvo. Pomôcť našej Zemi a vyčistiť prírodu.

Milióny dobrovoľníkov v 150 krajinách sveta vrátane Slovenska, sa 15. septembra zapojí do čistenia miest, brehov riek a prírody počas jedného dňa. Akcia s názvom Svetový deň upratovania pripadá na 15. septembra a vznikla v roku 2008 v Estónsku. Na Slovensku sa uskutoční pod názvom Upracme (si) Slovensko.

Foto: Upracme Slovensko (Facebook)

Slovenský portál venovaný tomuto dňu v piatok informoval, že zatiaľ má organizátorov v mestách Banská Štiavnica, Bratislava, Brezno, Holíč, Hviezdoslavov, Kysucké Nové Mesto, Martin, Námestovo, Nitra, Nové Zámky, Poprad, Rabča, Senec, Snina, Stupava, Šahy, Šútovo, Trnava, Turany a Zázrivá. Zároveň vyzval, aby sa 15. septembra zapojili dvoma jednoduchými spôsobmi – buď prídu na podujatie vo svojom okolí, alebo pôjdu na prechádzku a pozbierajú odpadky do tašky a odfotografujú sa s nimi.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Patrik Paulinyi (@patrikpaulinyi),

Tohtoročná kampaň sa začne na Novom Zélande o 10:00 h miestneho času a bude sledovať pohyb Zeme okolo Slnka, aby sa pokrylo všetkých 24 časových zón a akcia sa skončila na Havajských ostrovoch. Svetový deň upratovania vzišiel zo spontánnej národnej iniciatívy v Estónsku, kde sa v roku 2008, v rámci akcie Spravme to (Let’s Do it), zapojilo 50.000 obyvateľov. Tí vyčistili za päť hodín celé Estónsko. Odvtedy sa model „jedna krajina za jeden deň“ rozšíril po celom svete.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ✏️ [email protected] (@andreazahurancova),

Viac informácií o akcii Upracme (si) Slovensko nájdete na webovej stránke, či v hlavnej udalosti na Facebooku. V jej popise môžete nájsť i konkrétne udalosti na jednotlivé slovenské mestá. Už teda viete, čo budete v sobotu robiť?

Príbehy
0
Komentovať (0)