Foto: wikimedia.org

Bermudský trojuholník patrí medzi jedny z najznámejších záhad sveta. Mnohé stratené lode či lietadlá len potvrdzujú tento fakt. Je však tento trojuholník naozaj taký zakliaty?

Bermudský trojuholník je oblasť v Atlantickom oceáne, ktorá sa nachádza medzi Bermudami, Portorikom a Floridou. Asi neexistuje na svete človek, ktorý by o záhadách spojených s týmto slávnym trojuholníkom nepočul. Je však táto záhada pravdivá? 

Čo skrýva Bermudský Trojuholník?

Najnovšie správy prinášajú informácie, že Bermudský trojuholník nie je žiadnou záhadou. Síce sa na tomto mieste, za viac ako 45 rokov, stratilo a utopilo mnoho lietadiel a lodí, nemôže za to nič nadprirodzené, ako si mnohí myslia.

flickr.com

Miesto medzi Portorikom, Floridou a Bermudami v Atlantickom oceáne totižto nemá na svedomí viac nešťastí, ako iné moria či oceány. Štatisticky sa toto miesto vôbec nevymyká norme. To znamená, že v oblasti Bermudského trojuholníka sa nestráca viac lodí či iných dopravných prostriedkov.

Známy vedecký komunikátor z Austrálie, Karl Kruszelnicki, počas rozhovoru pre news.com.au poznamenal, že percento lodí a lietadiel, ktoré miznú v oblasti Bermudského trojuholníka je rovnaké, ako kdekoľvek inde na svete. Mnohým sa môže zdať, že čísla sú vyššie, ako niekde inde, no je to z toho dôvodu, že sa v tejto oblasti pohybuje veľa dopravných prostriedkov.

Podľa Kruszelnickeho sa mýtus začal rozširovať najmä po druhej svetovej vojne, kedy niekoľko významných vojenských konvojov a následných záchranných misií, zmizlo vo vodách Atlantiku. Dôvodom však bolo veľmi zlé počasie a najmä staršie typy lodí, ktoré neboli ani spolovice také, aké máme dnes.

Záhadné zmiznutia v minulosti, ktoré len pridávali mýtu na pravdivosti, mali na svedomí najmä kapitáni lodí či piloti, ktorí robili veľké chyby. Často pred letom pili alebo dokonca išli bez leteckého vybavenia na palubu.

wikimedia.org

Niektorí ľudia však stále nechcú uveriť, že Bermudský trojuholník je len mýtus, kvôli tomu, že telá a trosky po lodiach či lietadlách sa dodnes nenašli. Nemalo by to však nikoho prekvapovať. Tak veľké množstvo vody a hĺbka dokážu pochovať nielen malé člny, ale aj obrovské lode. Rovnako, ako aj v oblasti známeho trojuholníka, tak aj na iných miestach sa stalo a dodnes stáva, že sa niektoré lode alebo lietadlá nenájdu.

Aj keď vedecké štúdie dokazujú, že Bermudský trojuholník nie je žiadnou záhadou, kombinácia chýbajúcich posádok, nenájdené lode a lietadlá, jednoducho zabezpečujú rôzne legendy, ktoré sa šíria svetom. Niektoré sa dokonca snažia „vysvetliť“ záhadu vedecky, iné zas veľmi nepríjemne, až nadprirodzene.

Medzi posledné legendy, ktoré vysvetľujú mýtus menom Bermudský trojuholník, patrí napríklad aj tá, ktorá tvrdí, že z dna oceánu vychádzajú bubliny metánu, ktoré prehĺtajú lode. Vedecky by to bolo prijateľné, no nastáva tu jeden menší problém. Pod Bermudským trojuholníkom pravdepodobne neexistuje žiadna zásoba metánu.

Jednoducho povedané, nijaký vedec či vedecká organizácia nepovažuje Bermudský trojuholník ako nevysvetliteľnú či dokonca nadprirodzenú vec. Je to len obyčajné miesto v oceáne, ako každé iné.

Pozri aj: 10 prekvapivých záhad, ktoré vedci stále nedokážu hodnoverne vysvetliť

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články