Zdroj: SITA

Počas pojednávania v prípravnom konaní trvalo čítanie mien obžalovaných viac ako tri hodiny. 355 členov kalábrijskej mafie bude čeliť spravodlivosti.

V Taliansku sa začal súdny proces s údajnými členmi a spolupracovníkmi mafiánskej skupiny ‘Ndrangheta. Agentúra AFP informuje, že podozriví sú obvinení z rôznych trestných činov vrátane vraždy, pokusu o vraždu, vydierania, prania špinavých peňazí a obchodovania s drogami.

Skupina ’Ndrangheta je dnes najmocnejšou mafiou v krajine a klan Mancuso údajne operuje v kalábrijskom meste Vibo Valentia. Zoznam obžalovaných zahŕňa podozrivých členov, politikov, štátnych zamestnancov, spolupáchateľov, ale aj policajtov.

Súd v opevnenom bunkri

Proces sa koná v špeciálne upravenej budove v južnej oblasti Kalábrie, teda priamo v srdci územia ’Ndranghety. Táto budova v meste Lamezia Terme, ktorá predtým slúžila ako call centrum, bola prerobená na opevnenú súdnu sieň s dostatočným priestorom pre obrovské množstvo ľudí, ktorí sa zúčastni konania. Podľa BBC bude súdny proces trvať viac ako dva roky a očakáva sa vypočutie viac ako 900 svedkov.

Zdroj: SITA

Najväčší proces od 80. rokov

V takomto rozsahu sa v Taliansku neuskutočnil žiadny mafiánsky proces od 80. rokov. Na rozdiel od posledného mafiánskeho procesu, ktorý začal v roku 1986 a bol zameraný na početnú organizovanú sieť rodín na Sicílii, je tento proces zameraný iba na jednu skupinu – rodinu Mancusiovcov, ktorá tvorí silnú časť rozľahlej mafie ‘Ndrangheta.

Koniec mafie?

Prokurátori veria, že tento obrovský proces bude pre ‘Ndranghetu zničujúci. Kalábrijská skupina využila desiatky miliárd dolárov z výnosov z kokaínu na následné rozširovanie organizovaného zločinu po celej Európe aj ďalších kontinentoch. Prokurátor Nicola Gratteri, ktorý sa venuje boju proti mafii, povedal novinárom, že súdny proces je zlomový bod, ktorý ukazuje obrovský posun.

Zdroj: SITA

Gratteri opisuje, že pred pár desaťročiami sa ľudia báli hovoriť o zločineckej organizácii, no dnes evidujú prudký nárast sťažností podnikateľov, šikanovaných občanov či obetí úžery, ktorí boli roky vystavovaní hrozbe ‘Ndranghety.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )