Pamätáte si na časy, keď sme sa spoločne bavili na skvelej paródií Harryho Pottera? Mladý a šikovný autor nápadu Peter Popluhár už síce netvorí paródie na filmové trháky, ktoré každý pozná, no svojou tvorbou vás určite zaujme a rozosmeje.

Vie dobre  po anglicky, rád cestuje, tvorí – najmä vtipné videá, no a niekedy musí riešiť aj problémy. Viac nám o sebe a svojom novom projekte prezradil v rozhovore Peter Popluhár.

Ľudia ťa poznajú najmä z predabovanej verzie Harryho Pottera – Dano Drevo a Turnaj Mekyho Žbirku. Rozmýšľal si niekedy nad tým, urobiť niečo podobné napr. nejakú paródiu na Pána prsteňov?

Rozmýšľal som veľmi intenzívne nad paródiou na Pirátov Karibiku, ešte pred samotným Turnajom Mekyho Žbirku. Vymyslená bola hlavná línia a aj hlavné postavy, malo ísť o súboj Maďarov proti Slovákom. Nakoniec som však zhodnotil, že ten film je mimoriadne náročný na zvukové efekty a tak sme nakoniec začali robiť na pokračovaní Dana Dreva.

reakcia-1
Peter Popluhár

Ako vnímaš Dana Dreva s odstupom času? Neprischla ti táto prezývka medzi kamarátmi?

Normálne zisťujem, že to tak trochu vyformovalo jednu generáciu. Nikdy som to tak nevnímal, pretože som bol v dabovacom kolobehu a nejak som sa o tom stále s ľuďmi rozprával. Pol roka po skončení filmu je to stále hlavnou témou s väčšinou ľudí, ktorých stretnem. Medzi kamarátmi som Peťo, ale ľudia ma stále oslovujú Dano Drevo aj napriek tomu, že už pol roka robím na projekte PPPeter.

casey-rozhovor
Peter Popluhár

Prezraď nám o tom viac. V čom vidíš úspech nového projektu PPPeter?

Je to niečo, čo je v našich končinách a koniec koncov všade na svete okrem Francúzska, unikátne. Sú to videá, ktoré majú dynamiku, spád, myšlienku, pointu. Prvé nápady som si začal spisovať takmer pred 2 rokmi. Každý scenár je do detailu premyslený. Snažím sa to robiť tak, aby video zaujalo diváka od prvej sekundy, nebola tam žiadna nudná vata a aby sa v tom každý našiel a zasmial sa.

Čo je hlavnou témou videí? A kde hľadáš inšpiráciu na nové videá? Koľko ich doteraz vyšlo?

Gro každého videa je pomocou irónie, sarkazmu a nadnesených prehnaných vtipov poukázať na absurdné, trápne alebo bizarné veci v dnešnom svete. Či už sa jedná o veci v reštaurácii, v Argentíne, počas sexu… život ponúka každý deň situácie, ktoré sú hodné ,,sparodovania“. Každý deň ma niečo naštve, prekvapí, každý deň nad niečím len neveriacky krútim hlavou. Tieto situácie ma inšpirujú. Zatiaľ vyšlo 17 videí, snažím sa vydávať jedno týždenne, aj keď je to časovo neskutočne náročné.

liesss
Peter Popluhár

 Ako vznikol nápad robiť videá práve v angličtine?

Pravdupovediac som sa veľmi dlho rozhodoval, či slovenčina alebo angličtina. Dlhú dobu som bol presvedčený, že to bude slovenčina, dokonca som mal pripravený aj názov kanálu a intro v slovenčine. Múdrejší ľudia (ľudia z môjho YouTube networku) ma však niekoľko mesiacov bombardovali a presviedčali, že pokiaľ mám dobrú angličtinu, MUSÍM to robiť po anglicky. Žiadne limity, možnosť zaujať každého človeka na svete a čo sa budem hrať na chutnučkého, aj vyššie zárobky. Faktor určite zohral aj stav CZ/SK YouTube komunity, od ktorej sa až na pár výnimiek chcem trochu dištancovať. Čoraz viac som za toto rozhodnutie vďačný, aj keď som stále na krkolomnom začiatku a zaujať ľudí na zahraničnej scéne je mimoriadne ťažké.

 Je vidieť, že veľa cestuješ. Ktoré krajiny si doteraz navštívil a ktorá ti tak najviac prirástla k srdcu?

Za posledné 3 roky ich bolo dosť, akonáhle mám trochu viac peňazí, tak odchádzam preč. Robil som dobrovoľníka v Ománe a Tanzánii, pracoval som v USA, cestoval som po Južnej Amerike s tým, že som 4 mesiace býval v Argentíne. Práve táto krajina je pre mňa najväčšou srdcovkou a občas sa pristihnem pri tom, že rozjímam, aké by to bolo bývať tam nastálo. Atmosféra Buenos Aires, temperament ľudí, futbal, steaky… ak by mali ešte dobré pivo, tak tento text píšem asi z druhej strany zemegule. (smiech)

peter8
Peter Popluhár (pri hre futbalu v malawskej dedinke)

Dostal si sa v zahraničí aj do nejakého problému?

Ani si neviete predstaviť, do koľkých. Súd v USA, zdravotné problémy na hrane bezvedomia, infarktové stavy v nočnej Afrike v strede ničoho… všetci, čo budú mať záujem o tieto príbehy sa ich raz dozvedia.

Koľko dlho trvá spracovanie jedného videa? Je pri tom veľká zábava alebo je to naopak zdĺhavý a nudný proces? Kto ti pri tom pomáha?

Spracovanie v zmysle editu je tá najmenej náročná časť. Omnoho ťažšie je video vymyslieť, spísať si všetky nápady, dať tomu formu scenára v angličtine, skorigovať to s rodenými angličtinármi, vybaviť priestory, komparz a hercov do jednotlivých scén a tak ďalej a tak ďalej. Niektoré témy som si pripravil už pred 2 rokmi a stále nemám dostatok dobrých nápadov, ktoré sú hodné videa, inokedy ma kopne múza a tému mám vymyslenú za týždeň. Je to zdĺhavý proces, ale počas natáčania veľmi často zažívam zábavné chvíle, najmä keď natáčam scénu s komparzistami a je nás tam viac. S videami mi pomáha pomocný kameraman, kamarát z Írska a najnovšie aj dvaja bývalí herci (jeden zo Severného Írska, hral malú rolku v Game of Thrones a druhý z USA, hral v reklame na Doritos). Veľmi mi pomáha aj priateľka, ktorá hrá v takmer každom videu ženské postavy a často s ňou aj brainstormujem o nových nápadoch. V neposlednom rade mi pomáhajú aj tzv. Patreoni – fanúšikovia, ktorí ma finančne podporujú. Okrem iného za svoj príspevok dostávajú možnosť podieľať sa na scenári svojimi nápadmi. Už v 3 scénach som použil ich nápady a často ma inšpirujú, pretože presne vedia, aký typ scén točím a aké nápady potrebujem.

skola8
Peter Popluhár

Ako to všetko vlastne vzniká? Vymyslíš si tému, vyberieš krajinu, zbalíš veci a odídeš pracovať na videu alebo…? Predstav nám čo je za tým.

Všetko vzniká v mojej chaotickej hlave. Na začiatku je vždy téma/témy, o ktorých mesiace rozmýšľam, snažím sa prísť na situácie, ktoré s tou témou súvisia a hodili by sa do môjho videa, rozprávam sa o tom s rôznymi ľuďmi, snažím sa zistiť ich pohľad na danú problematiku, čo im príde pri danej téme vtipné a hodné sparodovania. Takto mám v hlave vždy niekoľko tém, nad ktorými neustále rozmýšľam. Keď mi niečo napadne (nemusí to byť konkrétna scéna, stačí nejaký nápad, ktorý potom ďalej rozvíjam), v momente si to napíšem buď do notesu alebo do mobilu. Keď už mám dostatok nápadov, začnem škrtať tie, ktoré nie sú dostatočne vtipné a viac rozvíjať tie s humorným potenciálom. Takto si spíšem návrhy 8-9 scén, ktoré pôjdu do videa. Nasleduje písanie scenára, toto je časovo najnáročnejšia časť, pretože si ho spisujem v angličtine, preberám to s kamarátom z Írska a dávame to dokopy tak, aby to bolo čo najlepšie pre medzinárodné publikum. Počas tohto simultánne vybavujem priestory, komparz, hercov, všetko to musím časovo zosúladiť. Potom sa už len musíme stretnúť, natočiť to a celé to zeditujem. Zatiaľ zvládam vydávať jedno video týždenne, ale za cenu toho, že nepoznám víkendy. Ťažím však z toho, že som bol veľmi kreatívny v Argentíne a Tanzánii a napadlo mi obrovské množstvo výborných nápadov. Akonáhle budem cítiť pokles kreativity, musím znova niekam odcestovať a vrátiť sa oddýchnutý a plný nápadov.

pppeter
Peter Popluhár

Ako je to s tvojim voľným časom? Máš vôbec nejaký ? Čo robíš najradšej ?

Ako som spomínal, vôbec neviem, čo je víkend. Keď vás to ale baví, tak máte v podstate víkend stále, pretože robíte činnosť, ktorá vás napĺňa a robí šťastným. Robím všetko pre to, aby som prerazil na zahraničnej scéne a mohol sa tým živiť, obetuvávam tomu každú bunku v mojom tele, všetok môj čas a aj financie.

Keď sa máme baviť o koníčkoch, veľmi rád behávam a hrávam futbal, takmer úplne som prestal cvičiť, pretože ma beh úplne pohltil. Snažím sa každý večer pred spaním pozerať 1 diel nejakého seriálu s priateľkou (Black Mirror odporúčam!!) a vždy keď hrá Arsenal, tak idú všetky povinnosti bokom.

interez.sk (Anna Zábojníková)
Príbehy
0
Komentovať (0)