foto: Unsplash

Obľúbené prímorské destinácie sú dostupné aj autom a za cestu vôbec nemusíte platiť horibilné sumy.

Aj keď nám máj zatiaľ veľa slnka neukázal, vyhliadky leta už predsa klopú na dvere a my sa ho nevieme dočkať. Ak ešte stále premýšľate nad tým, akým smerom sa vydať tohto roku na dovolenku, prinášame vám niekoľko nápadov. Medzi jedny z najobľúbenejších destinácií Slovákov patria najmä Chorvátsko, Taliansko či Slovinsko. Ktorá z týchto ciest je ale najvýhodnejšia? 

Európa, náš domáci kontinent je narozdiel od tých ostatných o čosi menšia a tento rozdiel si uvedomujeme aj v momente, keď premýšľame nad dopravnými prostriedkami. Síce dokážete v dnešnej dobe „vychytať“ skutočne lacné letenky do zaujímavých destinácií, nemálo z nás sa predsa len nechce vzdať určitého komfortu a voľnosti a vtedy radšej zvolíme cestu autom.

 

Ak si chcete so sebou vziať viac, než len zopár kilogramov oblečenia, je dosť pravdepodobné, že si zvolíte práve túto dopravnú variantu. No nie je krajina ako krajina a poplatky sú všade rozdielne. Určite sa nevyhnete nákupu pohonných hmôt, diaľničných známok či plateniu mýta. Preto sme sa rozhodli pre vás pripraviť prehľad toho, čo nám ponúkajú tohtoročné dovolenkové trasy.

V každom z prípadov sme zvolili štartovací bod Bratislavu a cieľovú destináciu obľúbené destinácie jednotlivých krajín. Z tohto dôvodu sú uvedené ceny len približné a môžu sa líšiť v závislosti od toho, do ktorej časti krajiny sa skutočne rozhodnete vycestovať.

Chorvátsko

Prvenstvo čo sa týka letných dovoleniek nekompromisne obhajuje už nejaký ten čas Chorvátsko. Medzi jeho najväčšie lákadlá patria hlavne vzdialenosť, podobnosť jazyka a výhodné ceny. Nesmieme však zabudnúť ani na krásne miesta, či lákadlo v podobe scenérií Dubrovníka, využitých pri natáčaní seriálu Game of Thrones.

Trvanie cesty autom z Bratislavy do ostrovného mesta Krk podľa navigácie udáva čas približne 6 hodín. Netreba ale zabudnúť na kolóny, ktoré sa môžu na trase vyskytnúť. I tak je vzdialenosť stále lákavá. V prípade dovolenky trvajúcej 7 dní si môžete vopred pripraviť tieto sumy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Unlimited Croatia (@unlimitedcroatia),

Maďarská diaľničná známka je niečo, bez čoho sa nezaobídete. Pre osobné auto do hmotnosti 3,5 tony s dobou platnosti 10 dní za ňu zaplatíte v prepočte 10,75. V Chorvátsku funguje rozdielny systém. Platí sa tu totiž mýto, ktorého výška sa na úseku Goričan – Krk pohybuje okolo 22 €. Táto suma sa ale v období od začiatku júla do konca septembra navyšuje o 10% vzhľadom na vyťaženosť ciest a preto môže vystúpiť na 24 €.

Dĺžka trasy medzi Bratislavou a Krkom je približne 562 kilometrov, čo nie je veľa. Pri predpokladanej spotrebe 6,5 litra na 100 km v prípade spiatočnej cesty a započítaní cestných poplatkov zaplatíte približne tieto ceny:

Benzínový motor: 161 €

Dieselový motor: 152 €

Taliansko

Slnkom presýtená krajina očakáva nával turistov z celého sveta aj počas tejto letnej sezóny a medzi nimi nesmú chýbať ani Slováci. Zatiaľ čo Chorvátske pláže sú našou srdcovkou, zahanbiť sa nenechajú ani tie Talianske. Neraz môžete v spojitosti s touto krajinou zaznamenať aj slovo Jadran.

Ak je práve táto lokalita vo vašom hľadáčiku tento rok, prichystajte sa na o niečo dlhšiu jazdu. Tá v prípade zvolenia trasy Bratislava – Ravenna predstavuje minimálne 8,5 hodín cesty autom. No týmto číslom sa netreba nechať zastrašiť. Záleží len na vás, kde sa v skutočnosti rozhodnete na pár dní „zakotviť“.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ravenna Tourism (@ravennatourism),

Pri výbere tohto výletu vás bude navigácia smerovať po cestách našich západných susedov, Rakúska. Diaľničná známka s rovnakými špecifikáciami, ktorými sú doba trvania 10 dní a váha vozidla do 3,5 tony predstavuje 9,20 €. V Taliansku, podobne ako v Chorvátsku, diaľničnú známku nekupujete, ale platíte mýto. Na úseku, ktorý budete prechádzať od hraníc s Rakúskom až do Ravenny je jeho výška približne 34,30 €.

Nakoľko je Ravenna od nás o čosi vzdialenejšia, ako chorvátsky Krk, aj cena pohonných hmôt je o čosi vyššia. Preto pri zrátaní všetkých poplatkov spojených s trasou bude spiatočná cesta predstavovať približne takáto suma:

Benzínový motor: 220 €

Dieselový motor: 207 €

Slovinsko

V tomto našom prieskume si svoje miesto zaslúžilo aj Slovinsko, ktoré sa nachádza hneď medzi dvoma už spomínanými krajinami. Nakoľko je jeho prímorská hranica dlhá len niečo vyše 47 kilometrov, počas niekoľkých dní dokážete preskúmať spokojne aj celé pobrežie.

Pri tomto zisťovaní sme sa rozhodli zamerať na trasu Bratislava – Piran. Mestečko vás očarí nie len históriou, ale aj pre slovinské prímorské strediská s netradične veľkým námestím. Cesta k nemu vám zaberie len 5,5 hodiny v aute, čo vôbec nie je veľa.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ✈Travel | Explore | Inspire (@bonibunderla),

Na výber máte z dvoch rôznych trás, z ktorých jedna sa tiahne cez Rakúsko a druhá skrz Maďarsko. Diaľničná známka s dobou trvania 10 dní pre autá s hmotnosťou do 3,5 tony je lacnejšia v prípade Rakúska (9,20 )  a aj vzdialenosť udávaná v mapách je v porovnaní s Maďarskom kratšia, preto sme sa rozhodli zvoliť túto variantu.

Diaľničnú známku si budete musieť zakúpiť aj v Slovinsku, kde za ňu zaplatíte v prípade osobného vozidla do 3,5 tony a zároveň s výškou nad prednou nápravou do 1,3 metra 15 , ale len na 7 dní. Preto ak máte v pláne dlhší pobyt, určite nezabudnite na jej dvojité zakúpenie. Po pripočítaní nákladov za pohonné hmoty sa približná suma cesty bude pohybovať v rozmedzí týchto čísel:

Benzínový motor: 135 €

Dieselový motor: 124 €

calculat.org, benzin.sk, novalja.sk, dars.si, asaauto.sk, hac.hr, rakusko.sk, wikipedia.com, autostrade.it

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )