Greg Girard

Príbeh mesta, ktoré malo hustotu obyvateľstva 119 krát vyššiu ako súčasný New York, zachytený fotoaparátom kanadského fotografa Greg Girarda.

Takmer každé mesto má oblasť, ktorá mu robí dobré, alebo naopak zlé meno. V mojich rodných Košiciach je to pravdepodobne Luník 9, ktorý mestu nerobí dobre meno, v Bratislave to bude zrejme budova, ktorú ľudia volajú Pentagon.

Podobné celé mesto sa nachádzalo aj v Hong Kong-u. Volalo sa „Kowloon Walled City„. Vznikalo postupne od roku 1950 až do necelej polovice deväťdesiatich rokov 20. storočia. Budovali ho desaťtisíce imigrantov z Číny. S populáciou 33000 osôb tlačiacich sa na maličkej ploche, bola hustota obyvateľstva 119 krát väčšia, ako v dnešnom New Yorku. Mesto malo klasické neduhy, ako vysokú kriminalitu a nedostatočnú hygienu. Zaujímavosťou je, že bolo dlhý čas sebestačné. Možno by bolo aj teraz, ak by sa nezačala jeho demolácia v roku 1993. V 80. rokoch sa podarilo kanadskému fotografovi zachytiť zaujímavé fotografie tohto mesta. Greg Girard možno riskoval pri návšteve mesta aj zdravie, poďte sa pozrieť či to stálo za to.

Greg prišiel do mesta v roku 1986 a strávil v ňom štyri roky, počas ktorých zachytával každodenný život.

Greg Girard

Mesto bolo stavané generáciami, čo malo za následok, že byty sa stavali vždy na strechu terajšieho najvyššieho bytu.

Greg Girard

V noci bola kriminalita samozrejme najvyššia. Mesto sa stávalo „zónou bez zákona“ a každý kto mohol, sa temným uličkám v noci radšej vyhýbal.

Greg Girard

V Kowloon City sa nachádzali všetky mysliteľné pozície. Fungovali tu kaderníctva, zubárstva (žena na fotke s kreslom v pozadí si nemohla dovoliť ordináciu v centre Hong Kongu) ale aj striptízové bary, ktoré boli prevádzkované v školách, ktoré sa na noc menili na erotické kluby.

Greg Girard
Greg Girard
Greg Girard

Budovy postavené na husto vedľa seba spôsobovali, že do najnižších podlaží prestalo svietiť Slnko. Počas dňa tu bola stále tma.

Greg Girard

Greg tvrdí, že najväčší oddych od špiny a vlhkosti mesta dole, bol na streche. Jedným dychom dodáva, že to nebolo bezpečné miesto. Všade trčal bordel, na ktorý sa dalo ľahko napichnúť a  medzery medzi bytmi boli skryté pod odpadom.

Greg Girard

Domácej výrobe sa v meste náramne darilo. Obchod so psím mäsom, rôzni obchodníci a výrobcovia rezancov ťažili z nulovej kontroly. Vo veľkom sa porušovali normy pri práci s jedlom. Na fotografi je možné vidieť pracovníkov, ktorí pri práci s jedlom fajčia cigaretu. Lokálne jedlo domácej výroby sa väčšinou dodávalo do lokálnych reštaurácií. Greg tvrdí, že vláda riešila iba vážne zločiny. Pri menej závažných privierala oči.

Greg Girard
Greg Girard
Greg Girard
Greg Girard
Greg Girard

Jeden z problémov ktoré vláda riešila, sa týkal výšky blokov. Tie nesmeli byť vyššie ako 14 poschodí z dôvodu, že nízko letiace lietadlá by mohli mať problém pristáť na neďalekom letisku.

Greg Girard

Napriek všetkému, mesto ponúklo útočisko pre ľudí, ktorí nemali žiadnu rodinu alebo komunitu.

Greg Girard
Greg Girard

Dnes je na mieste, kde kedysi stálo toto mesto, krásny park plný zelene. Nesie meno po svojom predchodcovi – Kowloon Park. Vyhľadávajú ho ľudia, ktorí chcú len relaxovať, pozorovatelia vtákov a fotografi. Predsa len, teraz je tam už dosť miesta pre každého.

Reuters Photographer

Čo hovoríte na príbeh tohto mesta? Nechali by ste ho stáť ďalej, alebo by ste ho zbúrali a postavili na jeho mieste podobný park alebo niečo iné? Je zaujímavé, ako sa miesto s toľkými príbehmi a osudmi nakoniec premení na takmer dokonalý opak toho, čo kedysi bolo.

interez.sk (LukášR), businessinsider.com
0
Uložiť článok
Komentovať