flickr.com

Lukáš Mužla / / Svet
Wáw an-Námús, tajomná oáza uprostred Sahary, dala v nehostinnom prostredí púšte priestor k životu.

Voda je uprostred púšte vzácna. O to viac je vzácne miesto, ktoré svojím zaujímavým vzhľadom a pôvodom okrem vody, ponúka aj zaujímavé pohľady. Tieto veci do bodky spĺňa jedna z najtajomnejších oáz saharskej púšte. V útrobách ničoho, nájdete na území Lýbie Wáw an-Námús, alebo Oázu komárov, ak chcete. Poďte sa s nami pozrieť do tajomného zdroja života uprostred nehostinnej púšte.

Wáw an-Námús je pozostatkom vulkanickej činnosti uprostred Sahary. Celý objekt sa skladá z pozostatku kaldery a bazaltového (čadičového) kužeľa. Ide teda o kedysi aktívnu sopku, ktorá naposledy vybuchla pred pár tisíckami rokov, čo z geologického pohľadu vôbec nie je tak dávno, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Vo vnútri pozostatkov sopky sa nachádzajú celkom tri jazerá. A práve tie dali tomuto miestu možnosť na vznik života. Oáza sa stala dôležitým miestom nielen pre ľudí, ale aj pre rastliny a zvieratá.

Waw an-Namus
Waw an Namus, Libya, as seen from the ISS
WAW AN NAMUS - LIBIA
Oasis
Na prvý pohľad vyzerá celé toto miesto veľmi nehostinne. Môže za to 10 až 20 kilometrov široký okruh okolo jazier, ktorý je posiaty sopečným popolom. V tejto temnote však existuje život tak, ako len v niekoľkých častiach Sahary. Nie nadarmo sa oáza nazýva Oázov komárov. V jazerách ich žije také ohromné množstvo, že bez silného repelentu a iných ochranných prostriedkov, by sa k ním vydal len blázon. Vzácna sladká voda však nebola významná len pre zvieratá, ale aj pre človeka. Oáza bola najmä v minulosti dôležitou križovatkou púštnych ciest a doplniť vodu sa tu zastavovali mnohé karavány.

Pozri aj: Najväčšia ekologická katastrofa histórie? Podľa najnovšej štúdie vznikla Sahara kvôli negatívnemu vplyvu človeka

interez.sk (Lukáš M.), amusingplanet.com

 

0
Komentovať (0)