M. Weiss/CfA

Vedci našli planétu, ktorá je najlepším kandidátom na to, aby vykazovala známky života mimo našu slnečnú sústavu. Planéta obieha hviezdu, tak ako naša Zem obieha Slnko a je od nás vzdialená 40 svetelných rokov.

Novoobjavená planéta má zatiaľ názov LHS1140b a je trochu väčšia ako naša Zem. Vedci dúfajú, že práve táto planéta by mohla byť tou, na ktorej sa konečne podarí nájsť mimozemský život.

LHS1140b si medzi vedcami vyslúžila prezývku Super-Zem. Je 1,4 krát väčšia ako Zem a okolo svojej hviezdy krúži vo vzdialenosti, ktorá by mohla vytvárať na planéte vhodné podmienky pre život. Super-Zem je síce 10 krát bližšie pri svojej hviezde, než Zem pri Slnku, ale hviezda LHS1140 je oveľa chladnejšia ako naše Slnko a planéta dostáva približne o polovicu menej svetla a tepla než my na Zemi.

M. Weiss/CfA

Hviezda LHS1140 sa otáča pomaly a produkuje menej svetla s vysokou energiou, než podobné hviezdy v okolí, na ktorých je život nemožný. To je pre planétu dôležité, pretože množstvo energie z hviezdy nie je také obrovské, aby na planéte nemohla existovať voda, ktorá je dôležitá pre všetky nám doteraz známe formy života. Planéta je stará približne 5 miliárd rokov a pravdepodobne nebola vždy obývateľná, keďže hviezda, okolo ktorej krúži, bola v minulosti agresívnejšia a produkovala viac energie.

Tím vedcov dúfa, že sa planéte podarilo nejakým spôsobom vytvoriť atmosféru prostredníctvom zachytávania vodnej pary. Aby túto teóriu potvrdili, planétu budú ďalej skúmať za pomoci Hubblovho teleskopu.

ESO/spaceengine.org

LHS1140b nie je jediná planéta, o ktorú sa v poslednom čase zaujímajú vedci.Tento mesiac bol ohlásený nález atmosféry okolo ďalšej planéty s názvom Gliese 1132b. Od zeme je vzdialená 39 svetelných rokov a aj keď vykazuje sľubné známky toho, že by na nej život mohol existovať, nie je isté, či tam život naozaj je.

Takisto sme boli svedkami objavenia solárneho systému Trappist-1, ktorý obsahoval planétu, na prvý pohľad vhodnú pre život. Ďalšie výskumy ale ukázali, že život na tejto planéte je nepravdepodobný a hľadanie života vo vesmíre pokračuje ďalej.

Dočkáme sa objavenia života, alebo sme vo vesmíre naozaj sami? Odpovede môžeme zatiaľ hľadať len v špekuláciách prostredníctvom science fiction filmov.

Pozri aj: Ufológovia sú vo vytržení. Tento objekt pred Mesiacom pokladajú za dôkaz mimozemského života

interez.sk (Martin Majdák) sciencealert.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )