Foto: Pixabay

Je možné, že sa podarilo vysvetliť, ako vznikol život?

Už pred pár rokmi medzi vedeckou komunitou začala kolovať teória o tom, že vznik života ako takého bol vlastne nevyhnutným dôsledkom fyziky. Autor tejto štúdie, profesor biofyziky z Massachusettskej technickej univerzity Jeremy England, však teraz publikoval aj štúdiu, v ktorej teóriu otestoval a zdá sa, že na nej zrejme niečo bude.

Englandova hypotéza prepája fyziku s biológiou a hoci ešte nie je potvrdená, potenciálne je kľúčom k odpovedi na tú najzákladnejšiu otázku: Ako vznikol život? Štúdia tvrdí to, že kvôli druhému termodynamickému zákonu sa vesmír rúti do štádia úplného štrukturálneho chaosu, štádia, v ktorom je všetko navlas rovnaké bez ohľadu na zloženie častíc. O tomto stave sa hovorí ako o maximálnej entropii, kde je všetko na energetickej úrovni vyrovnané.

Momentálne sme v štádiu nízkej entropie, kde objekty a veci nemôžu byť anatomicky zmenené, no stále sú to isté – napríklad planéty a život. Ak by sme však do bazéna dali tri kvapky farbiva, spočiatku by boli oddelené,no časom by sa zmiešali a splynuli, až by vznikla jediná farba. To je aj vesmír s tým rozdielom, že bodky sú pôvodom života.

England naznačuje, že vznik života je preto nevyhnutný. Na planétach je rovnováha všetkých energií nepomerná, a práve fyzika zaručuje to, že atómy sa dokážu usporiadať tak, aby boli schopné poradiť si s chaotickými tokmi energie. Tieto štruktúry atómov majú byť teda tým, čo nazývame život.

Foto: Pixabay

Už v roku 2004 sa vyjadril: „Ak by ste vzali náhodný zhluk atómov a svietili naň svetlom dostatočne dlho, nebolo by prekvapením, ak by vám vyrástla rastlina.“ Vďaka počítačovým simuláciám sa mu podarilo publikovať dve štúdie, ktorých výsledky túto teóriu potvrdzujú. V prvej potvrdil, že štruktúra atómov sa spontánne mení. Do simulácií však nezahrnul testovanie buniek či DNA, teda biologických prvkov.

Druhá štúdia odhalila, že za pomoci ďalšieho energetického zdroja, napríklad v našom prípade Slnka, sa atómy sformujú do tvaru, vďaka ktorému efektívnejšie absorbujú a vyžarujú energiu. Prekvapivejšie však bolo, že atómy začali tieto životu podobné štruktúry kopírovať a energetický tok dokázali využiť naplno.

Život tak dokázal vzniknúť a opakovať len za pomoci fyzikálnych zákonov, zopár chemických reakcií a Slnka. Dokázali teda vedci zodpovedať najťažšiu otázku zo všetkých? To ešte stopercentne potvrdiť nemôžeme, keďže stále ide len o jednu z mnohých hypotéz.

Pozri aj: Hrozí nám vyhynutie? Vedci zverejnili nelichotivú štúdiu v ktorej ukazujú, o koľko klesol počet spermií za posledné obdobie

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )