Foto: Twitter/ Akdenews

Výsledky výskumu o plodnosti mužov vedcov poriadne zaskočili.

Mnoho dnešných párov má problémy s oplodnením. Okrem toho, že budúci rodičia svoje materstvo odkladajú aj o desať rokov v porovnaní s ich rodičmi, podľa výskumníkov môže byť problém aj v niečom inom. Analýza totiž potvrdila, že plodnosť u mužov nie je taká vysoká ako u predchádzajúcej generácie.

Tento problém spomína už dánsky výskum z roku 1992, ktorý potvrdil zníženú kvalitu spermií v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Tím medzinárodných výskumníkov sa preto rozhodol zozbierať všetky dôveryhodné štúdie, ktoré sa problematikou zaoberali, z Európy, Severnej Ameriky, Austrálie a Nového Zélandu. Prišli na to, že v období od roku 1973 do roku 2011 klesol počet spermií až o 59% a ich koncentrácia klesla o 52%.

Pixabay

Tieto výsledky vychádzajú z analýzy 185 štúdií, ktoré spĺňali tie najvyššie štandardy. Sledovali tak vzorky 42 935 mužov, ktoré ukázali aký je aktuálny vývoj, ktorý by sme mali brať minimálne ako urgentný budíček. Znepokojivejší je však dôvod, prečo sa to deje. Dôvody však zatiaľ nie sú známe, no podľa niekoľkých teórií za tým môžu byť chemikálie v prostredí, obezita, fajčenie rodičov počas tehotenstva a detstva alebo znečistené ovzdušie.

Každopádne by sa mali vedci zamerať na zisťovanie príčin, aby nedošlo k úplnej neplodnosti mužov. Riešením by však mohla byť napríklad prísnejšia regulácia chemikálií, s ktorými prichádzajú ľudia do kontaktu.

Pozri aj: Spôsobuje poškodenie mozgu. Vedci odhalili, že depresia môže mať na nás oveľa väčší vplyv, ako sme si doteraz mysleli

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy