Ilustračná foto: Pixabay

Najbližší prechod nastane o trinásť rokov 13. novembra 2032.

Planéta Merkúr v popoludňajších hodinách v pondelok 11. novembra prejde popred Slnko. Ide o výnimočný astronomický úkaz, na ktorého opakovanie si pozorovatelia počkajú ďalších trinásť rokov.

Úkaz bude možno pozorovať v prípade dobrého počasia ďalekohľadom so špeciálnymi filtrami alebo na verejnom pozorovaní v niektorých hvezdárňach na Slovensku. Agentúru SITA o tom informoval predseda Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied Rudolf Gális.

Celý priebeh prechodu Merkúra cez disk Slnka, ktorý nastane 11. novembra, bude pozorovateľný z Antarktídy, Južnej Ameriky, východného pobrežia Severnej Ameriky a zo západného pobrežia Afriky.

„Pre pozorovateľov na území Slovenska bude viditeľná iba prvá polovica úkazu až do západu Merkúra, a teda aj Slnka,“ informoval predseda Slovenského zväzu astronómov Tomáš Dobrovodský. Pozorovanie úkazu ukončí západ Merkúra a Slnka okolo štvrtej hodiny poobede.

Pri sledovaní úkazu si treba chrániť zrak

„Merkúr bude v čase úkazu pomerne blízko najbližšieho bodu svojej dráhy okolo Slnka, a preto bude jeho uhlový priemer len asi desať oblúkových sekúnd, čo predstavuje len 1/186 priemeru slnečného kotúča,“ uviedol Gális. Vysvetľuje, že z tohto dôvodu Merkúr nebude viditeľný voľným okom. Na jeho pozorovanie bude treba použiť ďalekohľad s aspoň desaťnásobným zväčšením a vybaveným spoľahlivým filtrom umiestneným pred jeho objektívom. Inak môže dôjsť k poškodeniu zraku.

Generálny riaditeľ Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove Marián Vidovec uviedol, že najbezpečnejším spôsobom pozorovania je metóda projekcie. Slnko bude mať priemer 25 centimetrov a Merkúr bude mať priemer 1,3 milimetra.

„V projekcii budeme pozorovať tento úkaz aj pomocou ďalekohľadov Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove,“ dodal. Gális poznamenal, že verejné pozorovania prechodu sa budú organizovať aj v ďalších hvezdárňach. A to aj v rámci podujatí pri príležitosti 100. výročia založenia Medzinárodnej astronomickej únie (IAU). Pozorovať sa bude dať v hvezdárni v Žiari nad Hronom, v Partizánskom, či v Prešove.

„Prechody Merkúra sú častejšie ako Venuše, nastávajú 13- až 14-krát za storočie,“ povedal Gális. K úkazom dochádza v máji alebo v novembri, pričom novembrové prechody sú dvakrát častejšie. Najbližší prechod nastane o trinásť rokov – 13. novembra a ďalší 7. novembra 2039. Najbližší májový prechod nadíde až 7. mája 2049.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )