Foto: Interez (Matej Mensatoris)

Dokážete správne určiť, čo znamenajú tieto označenia potravín?

Pri skúmaní obalov rôznych potravín sa môžete okrem recyklačných či obalových symbolov stretnúť aj s označeniami, ktoré sa týkajú aj samotných potravín. Niekedy sú to rôzne skratky, inokedy kódy, rôzne úpravy, či dokonca symboly. Viete však, čo znamenajú? Otestujte sa!

Čo znamená "číslo 3" na začiatku kódu vytlačenom na vajci na obrázku?

Interez (Matej Mensatoris)

Prvé číslo v kóde vajca znamená spôsob chovu sliepky. Číslo "3" označuje klietkový chov, "2" je podstielkový chov, "1" je voľný chov a "0" znamená ekologický chov. Následne je označená krajina pôvodu vajca a potom čísla, ktoré identifikujú číslo chovu.

Ak je nejaký produkt označený ako Fair trade, znamená to, že:

Fair Trade, alebo po slovensky Spravodlivý obchod, je označenie, ktoré vzniklo ako reakcia na zlé podmienky, v ktorých sú pestovatelia plodín vykorisťovaní, sú potláčané ich práva a používajú sa technológie, ktoré ničia prírodu. Značka Fair trade by mala označovať produkty, pri výrobe ktorých boli dodržané všetky legislatívne postupy a prvotní producenti, zvyčajne pestovatelia, dostali za plodinu spravodlivú odmenu.

Keď je zemiak označený ako "varný typ A", hodí sa najviac na prípravu:

Unsplash

Varný typ A označuje zemiaky, ktoré sú pevné, lojovité, jemnej až stredne jemnej štruktúry. Nerozvárajú sa, sú slabo múčnaté, a preto sa hodia na prípravu šalátov. Na prípravu hranolčekov sa hodia skôr zemiaky označené varným typom C, rovnaký typ je potrebné použiť aj na zemiakovú kašu. Ak siahnete po varnom type B, zvyčajne nikdy neurobíte chybu, je to univerzálny typ zemiakov.

Ak je nejaký produkt označený ako Rainforest alliance, znamená to, že:

Lovipedi, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Nezisková organizácia Rainforest alliance sa môže trochu podobať na označenie Fair Trade. Zameriava sa však najmä na krajinu a udržateľnú produkciu plodín.

Čo znamená označenie "00" na balení s múkou?

TASR

Múka označená ako 00 znamená, že ide o veľmi jemne namletú múku.

Ak je víno označené systémom kvality EÚ a má Chránené zemepisné označenie, musí:

ec.europa.eu

CHZO zdôrazňujú súvislosť medzi konkrétnym zemepisným regiónom a názvom výrobku, v prípade ktorého osobitnú kvalitatívnu črtu, povesť alebo inú vlastnosť možno pripísať hlavne jeho zemepisnému pôvodu. V prípade vín to znamená, že minimálne 85 % použitého hrozna musí pochádzať výhradne z tej zemepisnej oblasti, kde sa víno skutočne vyrába.

Ak mlieko prešlo metódou UHT, potom viete, že:

TASR

V prípade úpravy pomocou metódy UHT sa potravina, v tomto prípade mlieko, ohrieva na vysokú teplotu na krátku dobu. Spravidla je to teplota viac ako 135 °C po dobu dvoch sekúnd.

Čo označuje logo s názvom Eurolist?

ec.europa.eu

Logo Eurolist označuje, že potravina je ekologická a je vyrobená v súlade s prísnymi predpismi EÚ týkajúcimi sa ekologického poľnohospodárstva.

V rámci systému kvality EÚ, ktoré zemepisné označenie produktu má najsilnejšiu väzbu na lokalitu, kde sa vyrába?

ec.europa.eu

Práve názvy výrobkov registrované ako Chránené označenie pôvodu sú názvami s najsilnejšou väzbou na lokalitu, kde sa vyrábajú. Ako uvádza oficiálna stránka Európskej únie, ako príklad môže byť olivový olej s CHOP Kalamata, ktorý sa v celom rozsahu vyrába v regióne Kalamata v Grécku z odrôd olív, ktoré pochádzajú z danej oblasti.

Keď je na obale vyznačené gluten free, znamená to, že potravina neobsahuje:

Unsplash

Označenie gluten free hľadá na potravinách každý, komu robí problém lepok. Takto označené potraviny ho neobsahujú.

0
Uložiť článok
Komentovať