Ilustračná foto: Pixabay

Čo viete o vitamínoch?

O vitamínoch počúvame takmer z každej reklamy, kde nám odporúčajú ich kúpu. V skutočnosti však v mnohých prípadoch stačí iba bohatá a pestrá strava a dodatočne užívať vitamíny, ak nám to vyslovene nepovedal lekár, nepotrebujeme. Čo však o týchto dôležitých látkach pre náš život viete? Otestujte sa!

Ak sa vám tento kvíz páčil, vyskúšajte aj ďalšie v našej sekcii.

Na aké dve základné skupiny sa delia vitamíny?

Pixabay

Vitamíny sa delia do dvoch hlavných skupín, a to rozpustné vo vode a rozpustné v tukoch.

Koľko existuje vitamínov B?

Pixabay

Vitamínov skupiny B je osem: B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a B12. Chýbajúce čísla boli pridelené látkam, o ktorých sa pôvodne predpokladalo, že sú esenciálne.

Kyselina askorbová je označovaná ako vitamín:

Pixabay

Kyselina askorbová, resp. vitamín C, je dôležitý vitamín a antioxidant.

Je možné sa smrteľne otráviť vitamínom A?

Pixabay

Vitamín A je dôležitý vitamín pre správnu funkciu organizmu. Dlhodobé užívanie veľkých dávok však môže spôsobiť hypervitaminózu. Vitamín A je možné napríklad nájsť v pečeni. Niektoré pečene zvierat, ako je ľadový medveď či los, majú v sebe také veľké množstvo vitamínu A, že pri jej skonzumovaní môže spôsobiť predávkovanie, ba až smrť.

Vitamín E je nazývaný tiež:

Pixabay

Vitamín E, alebo tokoferol, je jeden z vitamínov rozpustných v tukoch. Považuje sa za účinný antioxidant.

Čo spôsobuje chorobu skorbut?

Pixabay

Skorbut je choroba spôsobená nedostatkom vitamínu C v potrave. Dnes sa už takmer nevyskytuje, v minulosti bola bežná najmä u námorníkov. Prejavuje sa krvácaním ďasien, vypadávaním zubov a pomalou tvorbou červených krviniek.

S ktorým vitamínom majú najväčší problém vegáni či niektorí vegetariáni a potrebujú ho užívať napríklad formou výživových doplnkov?

Pixabay

Vitamín B12 tvoria takmer výlučne baktérie a jeho využiteľným zdrojom sú len potraviny živočíšneho pôvodu. Nachádza sa hlavne v mäse, vnútornostiach, mlieku, syroch, vajciach.

Ktorý vitamín si vyrába ľudské telo zo slnečného žiarenia?

Pixabay

Za normálnych okolností sa vitamín D tvorí v koži pôsobením slnečného žiarenia. Je možné ho však aj prijímať v strave. Najmä v zime trpí na jeho nedostatok množstvo ľudí. Je preto dobré ho užívať vo forme výživového doplnku.

Na prijímanie ktorého vitamínu si musia dávať pozor ľudia po operáciách srdca, najmä keď užívajú lieky proti zrážaniu krvi?

Pixabay

Vitamíny K sú dôležité pre zrážanie krvi. Pri niektorých pacientoch po operáciách, najmä pri antikoagulačnej liečbe, je potrebné dávať si pozor na zvýšený príjem vitamínu K, ktorý v tomto prípade pôsobí ako antagonista.

Vitamín B9 nazývaný tiež kyselina listová, sa odporúča užívať vo forme výživových doplnkov najmä:

Pixabay

Kyselina listová je dôležitá pre správny vývin dieťaťa počas tehotenstva. Ženám, ktoré chcú otehotnieť, alebo už sú tehotné, sa odporúča jej zvýšený príjem.

0
Uložiť článok
Komentovať