Foto: Screen (Youtube.com)

Teplomery v našich končinách toto leto miestami nedosiahli ani len priemernú teplotu tejto oblasti. Tieto nehostinne podmienky sú však napriek tomu pre mnohých domovom.

Toto leto nám prinieslo vysoké teploty a spolu s nimi slušnú dávku šomrania. Už len pár dní s vysokými teplotami nám prišlo ako neznesiteľné peklo a vzbudilo v nás nenávisť voči celému letu. V oblasti Dallol v Etiópii je však to, čo je pre nás neznesiteľné, každodenným divadlom. Napriek desivému opisu, má táto oblasť svoje nezameniteľné čaro. Unikátne geografické podmienky robia z tohto miesta, ktoré vyzerá ako z inej planéty, najteplejšie obývané miesto na Zemi.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pre porovnanie, najvyššia priemerná mesačná teplota toto leto, nameraná v auguste v Hurbanove, ktoré je pokladané za najteplejšie miesto na Slovensku, bola iba niečo okolo 23°C. V Dallole je celková priemerná teplota 34,4°C s tým, že teploty okolo 46°C sú bežný zjav.

pixabay

Okrem toho, že už samotné teploty znejú ako z inej planéty, aj unikátne geografické podmienky dodávajú tejto oblasti vzhľad pripomínajúci povrch Marsu. Dallol, nachádzajúci sa blízko sopky, je posiaty explozívnymi krátermi a hydrotermálnymi poľami. Toto miesto získalo prvenstvo aj v tom, že sa tu nachádzajú tie najnižšie umiestené sopečné útvary na Zemi.

Práve termálne pramene sú to, čo dodáva tomuto miestu jeho unikátny charakter. Vylučujú totižto chlorid železnatý a hydroxid železitý, ktoré na vzduchu tvrdnú a maľujú soľné usadeniny a jazerá zelenkavou farbou. Neaktívne pramene časom oxidujú a menia farbu na hnedú. Rokmi opakovania tohto procesu nabrala táto oblasť krásnu škálu farebných tónov.

Dallol nie je však len krásnou kuriozitou ale aj vskutku veľmi nebezpečným miestom. Tamojšie vody sú totižto jedovaté. V nich sa okrem toho ukrýva mnoho fumarolov, čiže trhĺin v zemskom povrchu, ktoré vypúšťajú horúcu paru a plyny. To je jedným z dôvodov tamojších závratných teplôt. Súš hýriaca farbami sa však doslova rozpadáva a vedci predpokladajú, že o stovky miliónov rokov bude celá pohltená neďalekým Červeným morom.

Neúprosné klimatické podmienky tejto oblasti z nej spravili jednu z najneprístupnejších obývaných lokalít. O cestách sa im môže len snívať a jedinou formou prepravy sú ťavy.

Napriek tomu sa Dallol vďaka soli, ktorá tam vzniká, stal veľmi atraktívnym pre podnikateľov. Začiatkom 20. storočia v tejto oblasti vyrástlo mestečko, ktoré bolo do 60. rokov minulého storočia obývané talianskymi a americkými baníkmi. Dnes je už prázdne, ale tamojšia soľ stále láka množstvo obchodníkov. Ešte dodnes z tohto miesta pochádza takmer 100% etiópskej soli.

Hervé Sthioul / Wikipedia

Soľ z tejto oblasti je však vzácna, drahá a tým si už beztak neúprosná oblasť prihnala ďalšiu nástrahu. Medzi rôznymi skupinami vznikajú boje o toto teritórium a jeho bohatstvo.

Domáci ozbrojený kmeň Afarov si túto soľ, ktorú nazývajú „biele zlato“, stráži pred rebelmi a zlodejmi. Aj neutíchajúce boje medzi Etiópiou a Eritreou často zasahujú do Afarského regiónu. V rokoch 2007 až 2012 padlo za obeť týmto bojom veľa turistov, ale aj domácich civilistov.

Waltatekie / Wikipedia

Napriek tomu však toto kuriózne miesto, ktoré sa nepodobá ničomu inému na tejto planéte, láka stále väčšie množstvo turistov. Títo odvážlivci však musia cestovať s množstvom vody a ozbrojenými strážami. No napriek nehostinným podmienkam slúži toto miesto, ktoré je pre nás kuriozitou, mnohým jednoducho ako domov.

Pozri aj: Seegrotte: Najväčšie podzemné jazero v Európe, ktoré nájdete len kúsok od slovenských hraníc

all-that-is-interesting.com
Uložiť článok

Najnovšie články