foto: Lukas Solar, Franto Trenceni

Michal Blaško / / News
Silný vietor a búrka, ktoré sa vo štvrtok (10.8.) večer prehnali západným Slovenskom, zapríčinili takmer 200 výjazdov hasičov.

Najviac zásahov bolo zaznamenaných v Bratislavskom kraji, kde hasiči zasahovali pri 105 udalostiach. TASR o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

Hasiči odstraňovali najmä spadnuté stromy z ciest a osobných áut, spadnutých stĺpov elektrického vedenia, telefónnych stĺpov a strhnutých striech. Niektoré cesty v okresoch Bratislavského kraja boli úplne neprejazdné.

„Vážna situácia bola v Malackách na Ceste Mládeže, kam boli hasiči v noci vyslaní k odtrhnutej streche na bytovom dome. Tá zostala visieť na rímse nad oboma vchodmi do bytovky, čím vážne ohrozovala obyvateľov. V súčinnosti s príslušníkmi polície bola vykonaná evakuácia všetkých 60 obyvateľov,“ priblížila Farkasová. Hasiči v Trnavskom kraji zasahovali pre silný vietor a búrku 40-krát, a to najmä pri odstraňovaní popadaných stromov a spriechodňovaní neprejazdných ciest. V Trenčianskom kraji zasahovali hasiči 19-krát a v Nitrianskom kraji desaťkrát.

V Bratislavskom kraji zasahovalo pre popadané stromy po veternej smršti a búrke minimálne 40 hasičov s 15 kusmi techniky. V teréne boli jednotky z Bratislavy, Malaciek i Pezinka. Hasiči odstraňovali popadané stromy a zabezpečovali strechy pred pádom. Hasiči z Bratislavy zasahovali v noci minimálne na 22 miestach.

Silné búrky sprevádzal silný vietor, na bratislavskom letisku namerali rýchlosť v nárazoch 100 kilometrov za hodinu (km/h). Na svojom facebookovom profile o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Meteorológovia zaznamenali v noci najsilnejšie nárazy vetra v Malom Javorníku – 130 km/h, Jaslovských Bohuniciach 104 km/h a v Bratislave – letisko 100 km/h.

Silný vietor v hlavnom meste vyvracal stromy a skomplikoval tak verejnú hromadnú dopravu. Na hlavnej vlakovej stanici spadli napríklad stromy na trolejbusové vedenie, v Ružinove na električkovú trať. Z viacerých dedín v okolí hlavného mesta, aj v bratislavskej Rači zase hlásili výpadok elektrického prúdu. Napríklad v Marianke nešiel vyše hodiny, potvrdila jej obyvateľka. Podľa portálu imeteo.sk strhla veterná smršť v Senci niekoľko striech. Portál tvnoviny.sk informuje, že bez elektriny bolo Bernolákovo, Ivanka pri Dunaji aj Blatné. Z územia celého hlavného mesta sú hlásené polámané konáre. V Rači strhlo podľa portálu strechu z Domova sociálnych služieb. Zničená má byť aj Magio pláž na pravej strane Dunaja.

Vlaková doprava v okolí Bratislavy úplne skolabovala. Vlaky v noci nejazdili ani smerom do Česka, ani smerom na Košice a ani smerom do Maďarska. Železničná doprava bola po silnej búrke, ktorá priniesla nárazy vetra s rýchlosťou až 100 km/h úplne paralyzovaná. Rozsiahle komplikácie boli aj na linkách bratislavskej MHD.

Takto ju videli naši čitatelia, ktorí nám v noci zaslali fotografie

Posted by Lukas Solar on Donnerstag, 10. August 2017

Posted by Filip Olšovský on Donnerstag, 10. August 2017

Posted by Martin Jay Jakubička on Donnerstag, 10. August 2017

Posted by Lubošjednooky Maxim on Donnerstag, 10. August 2017

Posted by Janka Kr on Donnerstag, 10. August 2017

Posted by Janka Kr on Donnerstag, 10. August 2017

Posted by Janka Kr on Donnerstag, 10. August 2017

Posted by Janka Kr on Donnerstag, 10. August 2017

Posted by Majka Pašková on Donnerstag, 10. August 2017

Posted by Lubošjednooky Maxim on Donnerstag, 10. August 2017

Posted by Patrik Tarčák on Donnerstag, 10. August 2017

Posted by Matej Klobuk Klobusovsky on Donnerstag, 10. August 2017

Posted by Adri Ana on Donnerstag, 10. August 2017

Posted by Dawid Nick Hlinka on Donnerstag, 10. August 2017

Posted by Lubošjednooky Maxim on Donnerstag, 10. August 2017

Posted by Amton Amfiteater Bratislavsky on Donnerstag, 10. August 2017

 

Pozri aj: Bratislavu zasiahla extrémna búrka. Hlásia vyvrátené stromy, hlavné mesto je bez elektriny

TASR, iMeteo
0
Komentovať (0)