Foto: Unsplash/TASR - František Iván

Na slovenské hranice už klope rýchlostné obmedzenie, v rámci ktorého by sme v obciach mohli jazdiť maximálne 30 kilometrov za hodinu. Realitou sa stane u nášho suseda.

V rámci Európskej únie sa už dlhšie kompetentní snažia nájsť spôsob, ako znížiť počet fatálnych nehôd a zároveň postupne znižovať aj emisie. Medzi návrhy tejto problematiky patrí aj všeobecné zníženie maximálnej povolenej rýchlosti, ktoré sa už čoskoro dostane do platnosti u nášho suseda. Informuje o tom portál TopSpeed.sk.

Ako z najnovších informácií vyplýva, zmena by mala byť súčasťou novely zákona o cestnej premávke, ktorú presadil rakúsky rezort pre ochrany klímy a následne ju schválil tamojší parlament. U našich susedov sa tak už od júla 2024 stretnete s mnohými mestami a obcami, ktoré budú znižovať rýchlosť na 30 kilometrov za hodinu, predovšetkým v zónach s takzvanou osobitnou potrebou ochrany, medzi ktoré patria napríklad školy, nemocnice či iné sociálne zariadenia.

Takéto možnosti už mestá v Rakúsku mali aj pred schválením noviniek, no realizáciu v praxi brzdili byrokratické postupy, ktoré boli často zdĺhavé a nejednoznačné. Vďaka novele sa takéto kroky stanú oveľa jednoduchšími a na základe silnej odozvy sa očakáva, že túto možnosť využijú desiatky, ba možno až stovky obcí po celej krajine.

Jedinou všeobecnou podmienkou je, že zníženie rýchlosti musí vytvoriť vhodné predpoklady na zvýšenie bezpečnosti dopravy,“ upresnil TopSpeed. Navyše, efektívnejším by malo byť aj kontrolovanie dodržiavania nových opatrení.

Obciam totiž pomôžu stacionárne radary, ktoré si na potenciálnych cestných pirátov posvietia a v prípade prekročenia rýchlosti im domov pošlú pozdrav v podobe pokuty. Niečo podobné už v minulosti na Slovensku navrhoval bývalý policajný prezident Štefan Hamran a zrejme je iba otázkou času, kedy sa nad podobnými krokmi bude vášnivejšie diskutovať aj u nás. Stále platí, že rakúske cesty brázdi mnoho slovenských vodičov, ktorí si tak od leta budú musieť dať pozor na ďalšie novinky.

Uložiť článok

Najnovšie články