Ruská Federálna služba pre hydrometeorológiu a monitorovanie životného prostredia o tom informovala v utorok. Zvýšená radiácia je výsledkom výbuchu v približne 30 kilometrov vzdialenom vojenskom raketovom testovacom stredisku Ňonoksa. Výbuch nastal 8. augusta a vypýtal si daň na piatich životoch a troch zranených ľuďoch.
Ako píše portál Lad Bible, nehoda sa mala odohrať počas testovania novej nukleárnej zbrane Burevestnik. Pôvodné tvrdenia presviedčali o tom, že nedošlo k žiadnemu úniku radiácie, no po 40 minútach sa ukázalo, že radiácia na mieste dosiahla hodnotu dvoch mikrosievertov za hodinu. Neskôr tieto hodnoty padli na pôvodných 0,11 mikrosievertov.
Nastáva evakuácia
Výbuch síce nastal 8. augusta, no evakuácia prebehla až včera. Všetkých 450 obyvateľov bolo odvezených vo vlaku, aby tu mohli prebehnúť príslušné opatrenia. Podľa miestneho guvernéra, Igora Orlova, však ide o rutinné meranie, nie o krízovú evakuáciu. Bez ohľadu na to, akú nálepku tejto situácii miestne autority udelia, stále ide o veľmi neskorú reakciu na pomerne alarmujúcu situáciu.

Agentúra Rosatom, ktorá spravuje základňu, kde sa odohrala nehoda, vyjadrila sústrasť pre priateľov a rodinu zosnulých zamestnancov. Šéf nukleárneho centra v Rosatom, Valentin Kostyukov povedal, že muži, ktorí pri nehode zahynuli, sú národní hrdinovia. Zatiaľ čo agentúra predvádza rôzne merania, americkí experti spochybňujú oficiálne vysvetlenie nehody.
Po tom, ako nám seriál Chernobyl osviežil spomienky na ukrajinskú tragédiu a zakrývanie faktov, sa nemôžeme čudovať. Rusi totiž trvajú na tom, že išlo o výbuch prúdového motora. Američania sú však naďalej presvedčení o tom, že išlo o výbuch vyvíjanej jadrovej zbrane Burevestnik.
ladbible.com
Nastúpili do lietadla, po chvíli boli mŕtvi. Letecká katastrofa tímu Manchester United patrí medzi najhoršie v histórii
Mladík spadol do 45 cm škáry za chladničky v obchode a našli ho po 10 rokoch. Kým jeho telo hnilo, ľudia tam nakupovali
Poslanec Bartek exkluzívne pre interez: Františkovi Mikloškovi sa neospravedlním, nepovedal som nič vulgárne
Obed nás vyšiel na 42 eur, najedli sme sa až na druhý pokus. Boli sme v podniku z novej časti Na nože
Nikola a Hana dali výpoveď v práci a odišli na Zanzibar: Ľudia tu zarábajú 171 eur mesačne, dostávame ponuky na vydaj
Slovenku si mal Epstein kúpiť ako otrokyňu na sex, keď mala len 15 rokov: Neskôr mu mala pomáhať, oficiálne je nezvestná
Bitka, ktorá rozhodla o 2. svetovej vojne: V Stalingrade stratili obe strany milión vojakov, pre nacistov to bol ale koniec
Doktorka farmácie: Infúzie vitamínu C sú pre zdravých ľudí zbytočné a môžu byť rizikové. Prevetrajú tiež peňaženky
Zvládne byť prorokom každý? Naša redakcia predpovedala 46 vecí na rok 2025, vyše 44 % z toho správne









Nahlásiť chybu v článku