feel-planet.com

Ako z rozprávky! Aj takto reagujú ľudia, ktorí sa rozhodnú navštíviť Rumunsko a vodopád Bigar.

Na svete je mnoho prírodných úkazov, ktoré vedia vyraziť dych. Niektoré sú unikátne svojou veľkosťou, iné svojím nádherným vzhľadom. Medzi krajiny, ktoré sa môžu pochváliť ich množstvom, patrí aj Rumunsko. V tejto krajine sa nachádza jeden z najkrajších vodopádov na svete. 

Vodopád sa nazýva aj zázrak z kaňonu Minis. Nachádza sa v Rumunsku v národnom parku Cheile Nerea-Beusnita a je zaradený medzi 8 najkrajších na svete. Je výnimočný najmä spôsobom akým padajú ,,pramienky“ vody a to z 8 metrovej výšky. Ak teda budete mať možnosť navštíviť  Rumunsko, nenechajte si ho ujsť.

Pri pohľade na vodopád Bigar budete mať skutočne pocit, že sa nachádzate v rozprávkovej krajine. Rozprávkový ho robí predovšetkým mach, ktorým je pokrytý a to po celý rok. Práve on vytvára neuveriteľnú atmosféru, ktorú milujú turisti zo všetkých kútov sveta.

View this post on Instagram

Photo by @oldkyrenian Check out hos feed for more

A post shared by AWESOME GLOBE (@awesomeglobe) on

Voda z dvesto metrov vzdialeného skalného prameňa tečie plytkým korytom až k miestu, kde prepadáva dole. Voda sa nerúti neuveriteľnou rýchlosťou tak ako to robia iné vodopády. Zľahka, priam poeticky padá dolu v malých pramienkoch, po zelenom machu. Tento mach je pokrytý po celom vulkanickom kameni a voda tečie na všetky strany kameňa. Keďže mach funguje ako tlmiaca vrstva, voda nedokáže vytvoriť v kameni malé, ani veľké korytá. V blízkosti vodopádu sa nachádzajú aj zaujímavé jaskyne.

Aj napriek tomu, že je vodopád známy už od jeho počiatkov, za prírodnú rezerváciu bol vyhlásený až v roku 2000. Dnes tvorí súčasť Národného parku Cheile Nerei-Beușnița. Okrem vodopádu Bigar sa v tomto parku nachádza množstvo iných vodopádov, avšak žiaden z nich sa nedokáže svojou unikátnosťou vyrovnať práve jemu.

K vodopádu sa viaže aj príbeh

Kedysi veľmi dávno žil na tomto mieste roľník aj so svojou ženou. Keďže nemohli mať deti, požiadali o pomoc čarodejnicu. Tá im sľúbila, že im pomôže. Povedala, že žena musí vypiť každé ráno vodu z neďalekého prameňa a potom otehotnie. Narodí sa im dcéra, avšak nemôže sa nikdy zaľúbiť, inak zomrie. Slová sa naplnili. Manželom sa narodila dcéra, no aj napriek tomu, že ju celý život chránili, pred láskou ju nedokázali zastaviť. Dievčina sa zaľúbila do chlapca menom Bigar. Rodičia nechceli, aby sa veštba naplnila a tak otec zamuroval dievčinu v jaskyni. Jej žalostný krik počula aj čarodejnica a prisľúbila jej, že jej pomôže zmieriť sa s Bigarom. Z vlasov dievčaťa sa stal vodopád, ktorý ako slzy padali dole. Nakoniec sa v ňom z nešťastnej lásky Bigar utopil. Ich osudy takýmto spôsobom zostali navždy spojené.

Ak sa cez leto rozhodnete cestovať a spoznávať iné krajiny, určite si do zoznamu zapíšte aj vodopád Bigar. Jeho neuveriteľná krása vám určite vyrazí dych.

Pozri aj: Ako by vyzerali jednotlivé mestá Slovenska, keby v nich žili všetci ľudia sveta?

Interez.sk (Anna Zábojníková), travelmagazin.cz, motoride.sk,

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články