Foto: TASR - Pavol Zachar

V piatok o tom rozhodol Krajský súd v Bratislave.

Vodič obvinený pre smrť piatich ľudí na zastávke mestskej hromadnej dopravy Zochova v Bratislave Dušan Dědeček bude nakoniec stíhaný väzobne. Rozhodol o tom dnes senát Krajského súdu v Bratislave, keď vyhovel sťažnosti prokurátora proti rozhodnutiu o nevzatí do väzby obvineného prvostupňovým súdom.

Prokurátor vo svojej sťažnosti proti nevzatiu do väzby obvineného argumentoval napríklad jeho vekom 60 rokov, čo spolu s možným vysokým trestom zakladá riziko úteku. Obhajca Dědečka Jiří Kučera, naopak, dnes pred súdom uviedol, že obvinený polícii odovzdal svoj pas.

Dědeček zase pred súdom vyhlásil, že na súd príde vždy vtedy, keď bude predvolaný. „Nikdy nebudem riadiť žiadne motorové vozidlo,“ povedal s tým, že incident je aj podnetom odnaučiť sa piť. Takisto argumentoval, že má povinnosti v rámci svojho zamestnania v Deaflympijskom výbore Slovenska

Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I vo štvrtok 6. októbra nevzal do väzby bývalého generálneho sekretára Deaflympijského výboru Slovenska Dušana Dědečka, stíhaného pre smrteľnú dopravnú nehodu, v dôsledku ktorej zomrelo päť osôb, a prepustil ho zo zadržania.

Sudca dôvody pre útekovú a preventívnu väzbu nenašiel

Sudca síce skonštatoval dôvodnosť vzneseného obvinenia, dôvody pre útekovú a preventívnu väzbu však nenašiel. Argumentoval mimo iného tým, že obvinený má zadržaný vodičský preukaz a preto bezprostredne nehrozí, že by mohol pokračovať v trestnej činnosti. Pokiaľ ide o hrozbu úteku, podľa sudcu prvostupňového súdu nie je hrozba vysokého trestu samostatným väzobným dôvodom.

Foto: TASR – Martin Baumann

Vyšetrovateľ bratislavskej kriminálnej polície v utorok 4. októbra obvinil 60-ročného Dědečka z Bratislavy v súvislosti s tragickou dopravnou nehodou na zastávke mestskej hromadnej dopravy Zochova z trestného činu všeobecného ohrozenia. V prípade preukázania viny súdom mu hrozí trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov, prípadne trest odňatia slobody na doživotie.

Opitý 60-ročný vodič vozidla zn. Škoda SuperB zišiel v nedeľu 2. októbra večer v Bratislave vo vysokej rýchlosti mimo vozovku na zastávku mestskej hromadnej dopravy Zochova. V tom čase sa tam nachádzalo približne 40 osôb, pričom došlo k zrážke vozidla s čakajúcimi na spoj.

Na mieste zahynuli štyri osoby, traja ľudia boli v kritickom stave prevezení do nemocníc, ďalší traja utrpeli zranenia vyžadujúce si ich ošetrenie v nemocniciach. V priebehu pondelka 3. októbra pribudla ďalšia obeť, bolo ňou 21-ročné dievča. U vodiča po nehode zistili prítomnosť alkoholu na úrovni 1,7 až 2 promile.

Uložiť článok

Najnovšie články