Foto: FB - Polícia SR

Uplynul rok od tragédie na Zochovej ulici v Bratislave.

Dušan Dědeček, ktorý minulý rok na zastávke Mestskej hromadnej dopravy Zochova v Bratislave usmrtil piatich ľudí, sa má v pondelok 9. októbra postaviť pred senát Krajského súdu v Bratislave. Súd sa bude zaoberať odvolaním prokuratúry voči 15-ročnému trestu, ktorý obžalovanému v júni tohto roku uložil Mestský súd Bratislava I.

Podanie odvolania vo veci nariadil generálny prokurátor Maroš Žilinka. Uložený trest totiž považoval za neprimerane nízky, dôsledne nezohľadňujúci spôsob spáchania činu, jeho následky a osobu páchateľa. Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní súdu, verejné zasadnutie vo veci je vytýčené aj na štvrtok 12. októbra.

Za nehodu, ktorá si vyžiadala päť ľudských životov, uložil Mestský súd Bratislava I v júni tohto roku obžalovanému Dědečkovi. trest 15 rokov odňatia slobody v zariadení s minimálnym stupňom stráženia. Uznal ho totiž za vinného z obzvlášť závažného zločinu všeobecného ohrozenia. Súd takisto obžalovanému uložil trest zákazu šoférovania na 10 rokov a ochranný dohľad v dobe troch rokov. Dědeček už predtým urobil vyhlásenie o svojej vine.

Foto: TASR – Martin Baumann

Študenti si uctia pamiatku obetí

Ako informuje hlavné mesto na sociálnej sieti, presne rok po tejto tragédii organizujú študenti Univerzity Komenského, Slovenskej technickej univerzity a Vysokej školy múzických umení pietne podujatie, ktorým si uctia pamiatku obetí. „V súvislosti so spomienkovým podujatím bude dnes od 19:00 do 19:05 uzavretý úsek Staromestskej ulice v smere z centra,“ uvádza mesto a žiada vodičov, aby počas týchto minút využili inú trasu.

Vysokoškolskí študenti si uctia pamiatku obetí nehody na Zochovej pietnym koncertom. „Ešte pred ním sa na chvíľu symbolicky zastaví život i doprava na Staromestskej ulici pod „študentskou“ zastávkou Zochova,“ uvádzajú organizátori podujatia. Obete tragickej nehody si uctia minútou ticha a tanečným vystúpením, po ktorom bude nasledovať krátke hudobné vystúpenie pred budovou Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU. V koncertnej sieni dvorany VŠMU už bude nasledovať program zostavený z diel klasickej hudby v interpretácii študentov a študentiek VŠMU.

Rok od tragédie

Opitý vodič vozidla zn. Škoda SuperB zišiel 2. októbra minulého roku večer v Bratislave vo vysokej rýchlosti okolo 140 kilometrov za hodinu mimo vozovku na zastávku mestskej hromadnej dopravy Zochova. V tom čase sa tam nachádzalo približne 40 osôb, pričom vozidlo zrazilo ľudí čakajúcich na spoj.

Na mieste zahynuli štyri osoby, traja ľudia boli v kritickom stave prevezení do nemocníc, ďalší traja utrpeli zranenia vyžadujúce si ich ošetrenie v nemocniciach. Následne pribudla ďalšia obeť, bolo ňou 21-ročné dievča. U vodiča po nehode zistili prítomnosť alkoholu na úrovni 1,7 až 2 promile. Od tragickej udalosti dnes uplynie presne rok.

Výzva polície

Polícia Slovenskej republiky pri tejto príležitosti zverejnila na sociálnej sieti status, v ktorom sa obracajú na verejnosť s výzvou: „Zamyslime sa nad tým, aký je život krehký. Nedovoľme, aby fatálne následky dopravnej nehody v zlomku sekundy zmenili život ako vám, tak vašim blízkym. Nedovoľme, aby sa zopakovali takéto ľudské tragédie,“ píše polícia. Zároveň vodičov prosia, aby jazdili ohľaduplne, zodpovedne a opatrne.

Uložiť článok

Najnovšie články