Ilustračná foto: Unsplash

Spolu s jeseňou sa blíži aj obdobie, kedy nejeden z nás ochorie.

Kým mnohí nachladenie či chrípku preležia s čajom a s citrónmi, iní sa chcú choroby zbaviť čím skôr a siahnu po antibiotikách. Žiaľ, tie neúčinkujú vždy a človek je voči účinku liekov čoraz odolnejší. Prečo k takejto zmene vlastne dochádza?

Baktérie menia svoju podobu

Portál Phys.org informuje, že vedcom sa opäť podarilo posunúť medicínu o krok vpred a zistili, prečo antibiotiká v mnohých prípadoch strácajú svoju účinnosť. Ukázalo sa, že baktérie sa v ľudskom tele dokážu meniť tak, aby ich antibiotiká jednoducho nedokázali zacieliť a teda zničiť.

Výskum bol zameraný na starších pacientov, ktorých trápia opakované infekcie močového ústrojenstva a vedci z Univerzity Newcastle zistili, že tajomstvo spočíva v bunkovej stene baktérií. Mnohé skupiny antibiotík totiž vplývajú práve na tú.

Vedci publikovali v časopise Nature Communications štúdiu, ktorá hovorí, že baktérie sú schopné nadobudnúť tzv. L formu, čo znamená, že dokážu prežiť aj bez bunkovej steny. Žiaľ, organizácia WHO sa obáva toho, že jednou z najväčších hrozieb pre ľudstvo sa už čoskoro stanú práve baktérie odolné voči akýmkoľvek liekom.

Antibiotiká ich prehliadajú

Na čele výskumného tímu stála Katarzyna Mickiewicz, ktorá bunkovú stenu baktérií prirovnáva k špeciálnemu kabátu, vďaka ktorému bunka nadobudne tvar gule alebo tyčinky. Vďaka tomuto kabátu sú baktérie silné a odolné, zároveň sú však ľahko viditeľné, ľudský imunitný systém alebo antibiotiká (napríklad penicilín) ich preto dokážu veľmi ľahko odhaliť. Vedci však postrehli, že v prítomnosti antibiotík dokážu baktérie pomyselný kabát ukryť a nadobudnúť náhodný tvar bez bunkovej steny, následkom čoho ich antibiotiká prehliadnu a nenapadnú ich, ako by mali.

Už predošlé výskumy ukázali, že batérie dokážu podobným spôsobom reagovať na ľudský imunitný systém. V prítomnosti antibiotík je však reakcia badateľnejšia. Navyše, rôzne druhy baktérií schopné nadobudnúť L formu sa našli až u 29 pacientov z 30. Aj keď sú v zmenenej forme baktérie oslabené, predsa len dokážu prežiť a to najmä v tele staršieho a slabšieho pacienta. Po tom, čo antibiotiká prestali v tele pôsobiť, bunková stena baktérií sa vrátila do pôvodného stavu len v priebehu 5 hodín. Práve to je príčinou toho, že napriek liečbe sa u pacientov ochorenie opakovane vracia.

Okrem toho, zmena na L formu môže prebiehať v celom organizme a aj mimo umelo vytvorených laboratórnych podmienok. Možnosťou je v takom prípade kombinovaná liečba, pričom jedna forma antibiotík sa zameria na bunkové steny baktérií a tá druhá napadne DNA alebo RNA tej baktérie, ktorá nadobudla L formu. Samozrejme, v tejto oblasti je potrebné vykonať ešte mnoho výskumov.

phys.org
Uložiť článok

Najnovšie články