Foto: Euronews/YouTube

Expedícia po roku preskúmala masívny závrt.

Pred rokom objavili vedci z Hongkongu uprostred lesov v čínskej autonómnej oblasti Kuang-si obrovský krasový závrt. Bolo jasné, že masívna, doposiaľ nepoznaná diera v zemi, bude ukrývať jedinečné prírodné tajomstvá. Po roku sa expedícia do oblasti vrátila s jediným cieľom. Preskúmať útroby unikátneho výtvoru prírody. 

Expedícia k masívnemu závrtu, krasového útvaru v podobe hlbokej diery, odhalila niečo, čo jej účastníci nazývajú geologický zázrak svetových rozmerov. Vo vnútri totiž narazili na obrovský jaskynný systém so zatiaľ známym objemom 6,7 milióna kubických metrov. Expedícia bola výsledkom spolupráce čínskych a britských odborníkov a prebehla pod vedením Zhang Yuanhaia z čínskej geologickej akadémie (Chinese Academy of Geological Sciences).


Výprava k masívnemu závrtu pozostávala z 19-členného vedeckého tímu a trvala od 4. do 8. októbra. Členovia expedície sa zlanili do vnútra závrtu, objavili obrovský jaskynný systém a ten sa pokúsili čo najdôkladnejšie zmapovať. S pomocou trojdimenzionálneho skenovania sa im podarilo zistiť, že samotný závrt je široký až 100 metrov a dosahuje maximálnu hĺbku 118 metrov. V juhovýchodnej časti sa navyše svah rúca do obrovského jaskynného systému.

Vo vnútri jaskyne expedícia narazila aj na podzemnú rieku, ktorá sa neskôr vlieva pravdepodobne do rieky Panyang. Od zozbieraných údajov z 3D skenovania si vedci sľubujú odhaliť životný príbeh jaskyne i samotného závrtu. Predpokladajú však, že jaskynný systém vytvorila práve činnosť rieky. Stať sa tak mohlo podľa prvotných odhadov asi pred 2 miliónmi rokov. Masívny závrt mohol neskôr vzniknúť po zrútení stropu jednej z jaskynných siení.

ScienceAlert
Uložiť článok

Najnovšie články