Foto: Youtube.com/Nature on PBS

Ríša zvierat je výnimočnejšia, než si mnohí z nás myslia.

Morské a oceánske zvieratá sú pre človeka neuveriteľne fascinujúce. Stále totiž pre nás predstavujú určitú záhadu. Teraz ale môžeme nazrieť do unikátneho sveta živočíšnej ríše vďaka videu, ktoré obletelo svet a pochopiť tak zvierací svet o čosi viac.

Chobotnice sa vrámci obranyschopnosti dokážu svojou farbou dokonale prispôsobiť svojmu prostrediu a tak sa zamaskovať pred možným nebezpečenstvom. Túto unikátnu premenu dokážu vykonať už behom tretiny sekundy. Človek má však iba málokedy možnosť vidieť niečo takéto na vlastné oči. Video z dokumentu Nature televíznej stanice PBS, na ktoré upozornil aj portál Bored Panda, však ukazuje, že za zmenou ich farby je aj niečo iné.

Foto: Youtube.com/Nature on PBS

Na internete bola publikovaná časť z dielu relácie Nature od PBS, ktorá dokazuje, že tento živočích je ešte výnimočnejší, než sme si mohli myslieť. Na videu je zachytená chobotnica, ktorá mení svoju farbu počas spánku. Ako informuje Bored Panda, chobotniciam sa maskovacia schopnosť aktivuje automatick, ako reakcia na zmeny podmienok v  ichokolí. Preto sa dá predpokladať, že pri spánku teda súvisí s tým, čo sa chobotnici sníva.

Farbu mení podľa toho, čo sa jej sníva

Na výskume priebehu spánku a snívania u hlavonožcov vedci pracujú už niekoľko rokov. Aj keď vo svojich zisteniach napredujú, nedokážu s určitosťou povedať, či u nich spánková fáza prebieha rovnako ako u človeka. Dá sa však predpokladať, že sa líši, keďže chobotnice majú narozdiel od človeka väčšinu neurónov umiestnenú v chápadlách a nie v mozgu.

Napriek tomu ide o zaujímavú teóriu, ktorú umocňujú vizuálne pútavé zábery. Celá nahrávka je doplnená o komentár profesora aljašskej univerzity doktora Davida Scheela, ktorý sa týmto pozorovaním a výskumom zaoberal. Pomocou neho sa vtipne snaží opísať to, čo by chobotnica menom Heidi mohla počas spánku prežívať.

Foto: Youtube.com/Nature on PBS

Aj keď presný priebeh snívania u týchto živočíchov nie je známy, je potvrdené, že ho tiež prežívajú. „Spánok bol zaznamenaný už u dvoch druhov medúzy,“ uvádza doktor Scheel podľa portálu Bored Panda.

„Štúdiám sa podarilo zistiť, že u chobotníc a ich príbuzných druhch sa vyskytuje správanie, ktoré spĺňa definíciu spánku. Sú pokojnejšie, reagujú menej na okolité ruchy a keď trpia jeho nedostatkom, musia spať dlhšie, aby spánok dobehli.“

A podobne ako u človeka, sú mozgy chobotníc počas spánku aktívne. Vďaka tejto nahrávke môžeme tento jav obdivovať aj my.

boredpanda.com
Uložiť článok

Najnovšie články