Foto: Pixabay

Zavedenie zákona o zákaze lovu slonov sa priamo dotýka miestneho hospodárstva. Žiaľ, negatívne.

V roku 2014 bol v africkej Botswane zavedený zákon o zákaze lovu divokej zvery. Podľa súčasnej vlády by sa však mal zrušiť a ich lov by mal byť opätovne povolený. Miestni obyvatelia, ktorí s nimi prichádzajú do styku, bezvýhradne súhlasia.

V krajine žije až tretina z celkovej populácie slonov v Afrike. To znamená približne 130-tisíc. Tým je Botswana, vnútrozemský štát na juhu Afriky, krajina s najvyššou populáciou slonov na svete a rajom pre rozrastajúci sa cestovný ruch s voľne žijúcimi zvieratami.

Foto: Pixabay

V roku 2014 tu bol bývalým prezidentom Ianom Khamom zavedený zákon o zákaze lovu. Viedol k tomu prieskum, ktorý odhalil pokles počtu voľne žijúcich zvierat v krajine. Súčasný prezident by však chcel toto nariadenie zrušiť. Myslí si totiž, že je momentálne je viac na škodu ako na úžitok.

Mokgweetsi Masisi zriadil komisiu, aby opätovne prešetrila situáciu iba krátko potom, ako sa ujal vlády. Podľa správy, ktorú vydali minulý týždeň, odporúčajú pravidelné no obmedzené utratenie slonov. Výsledky totiž ukázali, že je ich počet vyšší, ako sa predpokladalo a to môže predstavovať problém pre poľnohospodárov. Preto odporúča zrušiť zákon o zákaze lovu.

Foto: Pixabay

„Odporúčame zaviesť právny zákon, ktorý umožní rozvoj lovu a riadenie populácie slonov v krajine,“ uviedol predseda výboru Frans Van Der Westhuizen. Okrem pravidelného, no samozrejme obmedzeného lovu slonov, odporúča uzavrieť migračné cesty pre voľne žijúce zvieratá, ktoré nie sú prospešné v úsilí krajiny o ochranu miestnej prírody.

Konflikty medzi ľuďmi a zvieratami narastajú

„Migrácia slonov sa rozširuje v dôsledku mnohých faktorov, akými je napríklad aj zmena klímy,“ povedal Otisitwe Tiroyamodimo z Oddelenia divočiny a národných parkov pre BBC News. „Spozorovali sme, že akonáhle sa množstvo dažďa začalo znižovať, prirodzená vegetácia sa zhoršovala a to viedlo k tomu, že slony začali prirodzene migrovať mimo ich bežné miesta, pretože mali málo vody a krmiva. Tak sa dostali k miestnym ľudským obydliam či na poľnohospodárske územia.

Foto: Pixabay

Turistický ruch na to doplatí

Niektorí tvrdia, že 130-tisíc slonov je nezvládnuteľné množstvo na to, aby to ekosystém zvládol. Zástancovia zákazu však poukazujú na fakt, že zavedením tohoto zákona sa v krajine zlepšil turistický priemysel a jeho zrušenie by mu mohlo iba uškodiť. Od roku 2014 sa však zaevidovalo aj zvýšenie prípadov pytliactva.

Zatiaľ je zrušenie zákona v procese schvaľovania. No ľudí to rozdelilo na dve skupiny. Poľnohospodári, ktorí žijú v blízkosti slonov a stretávajú sa tak priamo s ich deštruktívnym vplyvom na plodinách sú však nekompromisne za.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články