Foto: unsplash

Mnoho ľudí preferuje vegetariánsku stravu z rôznych príčin.

Niektorí tak robia zo zdravotných či etických dôvodov, iným zas jednoducho nechutí mäso. Už nejaký čas sa však diskutuje o tom, ktorá forma stravovania je pre človeka prospešnejšia. Toto hovoria výsledky najnovšej štúdie.

Trpia vegetariáni častejšie depresiami?

Nemeckí vedci sa rozhodli vykonať metaanalýzu, ktorej súčasťou sa stalo 50 000 ľudí. V rámci metaanalýzy vedci skúmali výsledky viacerých štúdií, ktoré sa zaoberali tým, ako vplýva konzumácia mäsa na psychické zdravie človeka. Ako informuje štúdia publikovaná v časopise Journal of Affective Disorders, ľuďom, ktorí sa vzdali mäsa, hrozí pravdepodobne vyššie riziko vzniku depresie. Zatiaľ však odborníkom nie je jasné, prečo je to tak.

Tomu, akú úlohu zohráva konzumácia mäsa pri vzniku depresie, sa zatiaľ venovalo len málo pozornosti. Tvrdenia vedcov sú zas nejednoznačné, kým jedni varujú pred nepriaznivými účinkami vegetariánskej diéty, iní tieto tvrdenia vyvracajú, píše portál IFLScience. Sebastian Ocklenburg a Jette Borawski sa preto rozhodli porovnať skóre hodnotiace depresiu u vegetariánov a u ľudí, ktorí konzumujú aj mäso.

Foto: unsplash

Do metaanalýzy bolo zapojených celkovo 8 057 vegetariánov a 41 832 ľudí konzumujúcich aj mäso. Následne pátrali po tom, či sa u účastníkov objavujú poruchy nálad (stravovacie návyky a poruchy nálad sa hodnotili celkovo v 13 štúdiách). Výsledky vedcov prekvapili, ukázalo sa totiž, že pri depresiách vegetariáni dosahovali vyššie skóre, ako konzumenti mäsa.

Čo spôsobí, že sa človek rozhodne pre zmenu?

Metaanalýzy, akou je aj táto, však majú svoje nedostatky. Vedci preto upozorňujú, že nechcú vyvodzovať predčasné závery. Nie je totiž možné úplne vylúčiť pôsobenie iných faktorov v štúdiách a nie je možné s istotou povedať, že vyššie skóre týkajúce sa depresie naozaj súviselo so stravovacími návykmi účastníkov výskumu.

Foto: unsplash

Čo ak je napríklad vyššia pravdepodobnosť, že sa človek trpiaci depresiou rozhodne pre vegetariánku stravu? Jedna z analýz napríklad naznačovala, že ľudia sa dali na vegetariánstvo tesne po tom, ako sa u nich objavili prvé príznaky depresie. To znamená, že depresia sa u človeka nemusí objaviť preto, lebo je vegetarián.

Vedci uvažovali aj nad tým, či depresia môže zapríčiniť, že sa človek začne viac zaujímať o svoje zdravie, a teda aj o stravovacie návyky. Alebo či depresia zapríčiní, že je človek empatickejší voči zvieratám, následkom čoho odmieta konzumovať mäso. Momentálne sú to však len špekulácie a je potrebné vykonať viac výskumov.

0
Uložiť článok
Komentovať