Foto: SITA/AP

Slová britskej vedkyne vzbudzujú pozornosť.

Britská vedkyňa Sarah Gilbertová upozorňuje, že budúca pandémia môže byť nákazlivejšia a smrteľnejšia, ak sa na výskum a prípravy na boj proti novým vírusovým hrozbám nevyčlení viac finančných prostriedkov.

„Nie je to poslednýkrát, čo vírus ohrozuje naše životy a živobytie. Pravdou je, že ďalší môže byť horší. Mohol by byť nákazlivejší alebo smrteľnejší, alebo oboje,“ uviedla 59-ročná odborníčka, ktorá stála za vývojom vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca a Oxfordskej univerzity.

Viac na túto tému by Gilbertová mala povedať v pondelok večer počas prednášky v rámci besedy Richarda Dimblebyho, každoročnej televíznej udalosti obsahujúcej prejavy vplyvných ľudí z oblasti obchodu, vedy a politiky.

Gilbertová sa chystá vyzvať vlády, aby zdvojnásobili svoj záväzok voči vedeckému výskumu a pripravenosti na pandémiu, a to aj po tom, čo hrozba COVID-19 ustúpi. „Pokrok, ktorý sme dosiahli a vedomosti, ktoré sme získali, sa nesmú stratiť,“ argumentuje Gilbertová.

0
Uložiť článok
Komentovať