Ak by ste chceli navštíviť Jeruzalem, nemusíte cestovať ďaleko. Komplex pamiatok sa nachádza aj na Spiši.

Boli ste už niekedy v svätom meste? Ak áno, budete súhlasiť s tým, že toto najväčšie mesto Izreala má návštevníkovi čo ponúknuť. Bodaj by aj nie, keď je to posvätné miesto pre kresťanov, židov a moslimov. Na svete ani neexistuje miesto, ktoré by zažilo toľko, čo Jeruzalem. Je to obrovský komplex pamiatok, ktoré naozaj majú človeku čo ponúknuť. Vedeli ste, že sa nachádza aj na Slovensku?

Takmer totožná geografická podobnosť

Spišská oblasť a rozloženie všetkých objektov navodzujú určitú podobnosť skutočného Jeruzalema, vrátane údolia rieky Cedron a Getsemanských záhrad.

Historici pomocou máp doložili aj polohu parkov a záhrad  za Vavrincovým potokom, ktorý tečie od Jabloňova. Vzdialenosti jednotlivých objektov kalvárie, ktoré sú analogické s Jeruzalemom, sem asi doniesli mnísi z Kalwarie Zebrzydowskej v Poľsku, o ktorých vieme, že boli aj v Spišskom Podhradí, ktoré vtedy patrilo Poľsku. Všetky tieto geografické podobnosti, vrátane polohopisných daností, sú aktuálne s Jeruzalemom vtedy, ak pootočíme mapu stredovekého Jeruzalema o 90° proti smeru hodinových ručičiek. Vtedy sa dá zistiť veľká krajinná podobnosť Pažice a Jeruzalema, ktorá v mierke 1:1 kopíruje jeruzalemskú kalváriu „Calvario Jerusalem“.

Je to náhoda alebo to niekto tak chcel vytvoriť? Tieto symboly mali pravdepodobne umožniť veriacim čo najvernejšie prežitie krížovej cesty v časoch, keď kvôli vojne s Turkami boli púte do Svätej zeme problematické.

spis
panoramio

Hlavné historické objekty Spišského Jeruzalema:

Katedrála sv. Martina
Lokalita Jablonov, Rybníky
Archeologická lokalita, benediktínsky kláštor
Biskupský palác
Kaplnka sv. Františka Xaverského
Kaplnka sv. Rozálie
Kaplnka sv. Kríža

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
ubytovanienaslovensku

Čo nájdete v Izraeli

Turista v izraelskom Jeruzaleme nenájde krajší pohľad na staré mesto nikde inde len z Olivovej hory.  Podľa veriacich práve na tomto mieste začnú ožívať mŕtvi v súdny deň, keď sa na Zem vráti Mesiáš. Poznáte múr nárekov?  Na svete nie je pre židov posvätnejšie miesto ako táto kamenná stena, ktorá dostala časom meno „Múr Nárekov“. Krížová cesta Via Dolorosa je najslávnejšia cesta pretínajúca starý Jeruzalem. Cesta vtiahne návštevníka do posledných hodín života Ježiša Krista. Okrem nej môžete uvidieť Baziliku sv. hrobu, miesto poslednej večere a hrobku Kráľa Dávida či Getsemanskú záhradu.

airofjerusalem

Hoci na Spiši žiaden múr nárekov či arabskí obchodníci nie sú, aj Slovensko sa môže pochváliť niečím, čo je svetové. Do lokality Spišského Jeruzalema zasahuje aj Národná prírodná rezervácia Dreveník a Národná prírodná rezervácia Sivá Brada. Leží v nej tiež Prírodná pamiatka Pažitské jazierko a časť územia európskeho významu Spišskopodhradské travertíny.

interez.sk (Zábojníková Anna)
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )