Foto: Mohammad Fadli [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons

Indonézska hora možno ukrýva najstaršiu pyramídu na svete.

Archeologické nálezisko Gunung Padang je známe najmä vďaka megalitickému komplexu, ktorý sa nachádza na jeho vrchole. To však nie je všetko, čím je toto územie výnimočné. Nová štúdia ukazuje, že je obklopený svahmi, ktoré vznikali v rôznych obdobiach a skutočný zázrak je teda ukrytý až pod zemou. 

Gunung Padang sa nachádza v obci Kyryamukti, v provincii Západná Jáva v Indonézii. Bol objavený začiatkom 20. storočia holandskými kolonistami a jeho vznik sa datuje do štyroch rôznych historických období. Práve tie sa stali terčom najnovšiemu výskumu, ktorý môže predstavovať prevrat.

V novej štúdii uvedenej na konferencii AGU 2018 vo Washingtone, tím indonézskych vedcov priniesol dôkazy o tom, že Gunung Padang je v skutočnosti najstaršia známa pyramídová štruktúra na svete. Zatiaľ však čo mayské pyramídy majú tendenciu byť symetrické, táto konštrukcia je skôr pozdĺžna s polkruhom vpredu. Ich výskum sa uskutočňoval v priebehu niekoľkých rokov a naznačuje, že Gunung Padang je vrstevnatou sériou starých stavieb so základmi, ktorých vznik sa datuje na viac ako 10-tisíc rokov dozadu.

Použitým rôznych metód, vrátane pozemného radarového prieniku, seizmickej tomografie, 2D a 3D zobrazovania alebo archeologických vykopávok, sa podarilo zistiť, že nie je iba umelou štruktúrou, ale skladá sa z niekoľkých vrstiev postavených v po sebe idúcich obdobiach. Prvá vrstva by mala byť stará približne 3500 rokov, druhá 8-tisíc rokov a vek tretej je pravdepodobne neuveriteľných 9500 až 28-tisíc rokov.

Jedinečný chrám

„Stará pyramída by mohla mať náboženský základ,“ uvádza geofyzik Danny Hilman Natawidjaja a vedúci výskumu z Indonézskeho inštitútu vied. Miestni obyvatelia aj v súčasnosti stále používajú exponované miesto v hornej časti stavby ako posvätné pre modlitby a meditáciu. Preto sa predpokladá, že sa na podobné účely využíval aj v minulosti.

Napriek tomu sa nie všetci stotožňujú s týmto názorom. Výskum sa stretol s ostrou diskusiou, v ktorej veľké množstvo archeológov kritizovalo metódy a zistenia tímu pod vedením Natawidjaja. Ak sa však tento výskum potvrdí, bude predstavovať vážny a dôležitý prevrat z oblasti archeológie.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články