Foto: unsplash

Dokážete si vybaviť to najvtipnejšie, čo ste vo svojom živote počuli?

Každý má iný zmysel pre humor. Kým niekoho pobaví sused, ktorý sa šmykol sa ľade a skončil na zemi, iného môže takýto humor pobúriť. Vedcom sa však napriek tomu podarilo zistiť, ktorý vtip je ten najvtipnejší na svete.

Odborníci sa rozhodli, že zužitkujú svoje ťažko vybojované tituly a zistia, ktorý vtip je ten najvtipnejší na svete. Ako píše portál LAD Bible, nejde o žiadnu novinku, štúdia bola vykonaná už pred 20 rokmi. V roku 2001 psychológ Richard Wiseman načrel do databázy viac ako 40 000 vtipov. Vybral 5 z nich a v priebehu roka požiadal 1,5 milióna ľudí po celom svete, aby ich prostredníctvom stránky LaughLab ohodnotili.

Ktorý napokon ľudia považovali za ten najvtipnejší?

„Dvaja poľovníci sú v lese, keď jeden z nich náhle skolabuje. Zdá sa, že nedýcha a má zastretý zrak. Druhý chlapík vyberie svoj mobil a zavolá záchranné zložky.

Zalapá po dychu: Môj priateľ je mŕtvy! Čo mám robiť?

Operátor odpovedá: Upokojte sa, pomôžem vám. Najprv sa uistime, že je mŕtvy.

Na druhej strane linky je ticho, potom sa ozve výstrel.

Zrazu sa poľovník ozve opäť: OK, a čo teraz?“

Je pravdepodobné, že ste po prečítaní tohto vtipu nedostali nezastaviteľný záchvat smiechu. Podľa Wisemana však zvíťazil preto, lebo je univerzálny. Ako sa pred rokmi vyjadril v rozhovore pre The Guardian, niektoré vtipy získali vyššie hodnotenia od skupín ľudí, tento bol však obľúbený univerzálne.

Foto: unsplash

Dôležitý je moment prekvapenia

Ak nám niekto povie vtip, príde nám to zábavné z rôznych dôvodov. Niekedy máme vďaka nim pocit nadradenosti, inokedy nám pomáhajú zredukovať úzkosť v nepríjemných situáciách. Ďalšie nás zas prekvapia nesúladom, nonsensom. Vtip s poľovníkmi podľa psychológa obsahuje všetky 3 zložky.

Pre HuffPost sa vyjadril ďalší odborník na smiech, Scott Weems. Podľa neho je dôležitý moment prekvapenia. Treba však vedieť, kedy neprekračovať hranice. Šok a prekvapenie nemusia byť vždy na úžitok, napríklad v prípade, ak sa po piatom pohári punču na vianočnom večierku pokúšame o čierny humor.

0
Uložiť článok
Komentovať