Foto: Unsplash

Alergia na domáce zvieratá vám už nemusí komplikovať život.

Mačky patria medzi obľúbených domácich miláčikov, napriek tomu je však alergia na tieto prítulné tvory naozaj rozšírená a ich majiteľom značne komplikuje život. Nepríjemných zdravotných ťažkostí by ich však mohla zbaviť nová vakcína, informuje IFLScience. A tým pomôcť aj samotným zvieratám. 

Zvieracích alergénov sa majiteľ domáceho zvieraťa len tak nezbaví. Nenachádzajú sa totiž iba vo vzduchu, ale aj na povrchu zariadenia interiéru či dokonca šatstve. A medzi najväčších roznášačov alergénov patria predovšetkým mačky, ktoré stoja v tomto rebríčku na prvom mieste. U ľudí vyvoláva alergia na zvieratá rôzne nepríjemné príznaky, kvôli ktorým sa radšej mačkám rozhodnú vyhýbať.

Foto: Unsplash

Podľa odhadu 10 až 15 percent ľudí z celej populácie je alergických práve na zvieratá. Príznaky môžu byť rôzne. Jedným z nich je napríklad obyčajné kýchanie, ktoré sa dá možno prehliadnuť, no môže ho vystriedať slzenie očí alebo rôzne reakcie prejavujúce sa na koži. A to môže predstavovať problém aj pre niekoho, kto má svojho miláčika nadovšetko rád.

Vakcína sa bude podávať mačkám

Ako informuje portál IFLScience, tento problém by ľudí čoskoro mohol prestať trápiť. Dlhšiu dobu sa diskutovalo o experimente, vďaka ktorému by sa vďaka genetickej modifikácii z mačiek dala vytvoriť akási ich hypoalergénna verzia. Vedcom sa však tomuto podarilo predísť a vytvorili vakcínu, vďaka ktorej by táto alergia mala u ľudí ustať.

Tento nový liek však nie je určený pre ľudí – aplikuje sa totiž priamo domácim miláčikom. Mačky sú producentom až piatich alergénnych látok a jednou z nich je proteín nazývaný Fel d 1. Práve ten je najčastejšou príčinou vzniku alergických reakcií u ľudí.

Foto: Unsplash

Podľa štúdie publikovanej v The Journal of Allergy and Clinical Immunology sa tím vedcov v spolupráci so spoločnosťou HypoPet, ktorá sa zaoberá výskumom spojitostí vzniku alergií medzi človekom a domácimi zvieratami, podieľal už na štyroch rôznych výskumoch. Tie vďaka testom na 54 mačkách dokázali účinnosť tejto novej vakcíny pri znižovaní látky Fel d 1. A čo je v tomto prípade prvoradé, na zvieratách nezanecháva žiadne negatívne či nežiadúce účinky.

Mohla by teda predstavovať riešenie problému s alergiou. Ako uvádza štúdia, vďaka tomuto by profitovali aj ľudia a aj samotné zvieratá. U ľudí by sa obmedzil vznik astmy a rôznych ďalších chronických chorôb a tak by sa značne obmedzili prípady, kedy mačky putujú práve kvôli týmto nepríjemnostiam do útulkov, prípadne končia na ulici.

Foto: Unsplash

„Sme veľmi radi, že prinášame takéto pozitívne správy. Naša vakcína HypoCat je schopná produkovať vysoké hladiny protilátok, ktoré neutralizujú alergén Fel d 1,“ uviedol doktor Gary Jennings, riaditeľ spoločnosti HypoPet vo svojom vyhlásení.

Vďaka novej vakcíne svitá nádej pre ľudí trpiacich alergiami na zvieratá. Ak sa protilátka dostane do obehu, určite si nájde svojich fanúšikov a tým sa vytvoria priaznivejšie podmienky pre vzájomné spolužitie so zvieratami u množstva ľudí, ktorých trápia tieto problémy.

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )