Foto: Game Of Thrones/HBO

Vedci analyzovali faktory, ktoré vplývajú na dĺžku "prežitia" postáv v seriáli Game Of Thrones.

Termín premiéry ôsmej a poslednej série obľúbeného televízneho seriálu Game Of Thrones už poznáme. Na apríl 2019 sa tešia milióny fanúšikov, no zdá sa, že aj vedecká komunita. Dvojica vedcov Reidar P. Lystad a Benjamin T. Brown sa možno na finále Game Of Thrones tešia až tak veľmi, že sa rozhodli „predpovedať“, ktorá zo seriálových postáv prežije a ktorá naopak, vo veľkom finále umrie. 

Seriál Game Of Thrones je okrem pútavého deja, či skvelých efektov známy aj tým, že v ňom umiera veľké množstvo, často hlavných a obľúbených postáv. Starkovci, Jaime Lannister či Shireen Baratheon sú toho jasným dôkazom. S prichádzajúcou finálnou sériou sa teda pýtame, kto padne za obeť v posledných častiach seriálu. Odpoveď pozná len autor George R. R. Martin a produkčný tím, no svoj názor má na to aj veda.

Reidar P. Lystad a Benjamin T. Brown vo svojej štúdii uverejnenej v Injury Epidemiology skúmali úmrtnosť a šance na prežitie jednotlivých postáv seriálu Game Of Thrones. Ide pritom o serióznu vedeckú prácu, ktorá využíva Kaplan-Maierovu analýzu prežitia, spolu s Coxovým modelom proporcionálnych rizík.

Foto: Game Of Thrones/HBO

Šanca je malá, viac ako polovica postáv už nežije

Výskumníci pracovali s dátami zo 67 zatiaľ odvysielaných epizód seriálu. V ňom sa objavilo celkom 330 postáv z ktorých viac ako polovica (186 – 56,7%) už nežije. Všetky, s výnimkou dvoch úmrtí, boli pritom spôsobené násilnou smrťou, popáleninami, otravou alebo išlo o následky zranení z bojov.

Foto: Game Of Thrones/HBO

Kým najkratšie „žila“ postava v seriáli 11 sekúnd, najdlhší zosnulý prežil až 57 hodín a 15 minút. Výsledkom je teda, že postava seriálu Game Of Thrones prežije v priemere 28 hodín a 48 minút. Z analýzy vychádza, že o čosi menšie šance na prežitie do poslednej časti 8. série majú mužské postavy. Tí, ktorí pochádzajú z nižších sociálnych vrstiev a tí, ktorí nezmenili „stranu“. Platí tiež, že menšie šance na prežitie majú významné postavy, oproti tým sekundárnym.

Kto prežije a kto nie?

Kto teda prežije až do konca seriálu a kto naopak nájde v posledných častiach svoju smrť? Na túto otázku štúdia vedcov neodpovedá, keďže analyzuje len faktory, ktoré prispievajú k vyššej pravdepodobnosti úmrtia. Z výsledkov však možno dedukovať. Môžeme predpokladať, že silné ženské postavy urodzeného pôvodu, ktoré v príbehu „nemenili stranu“ zrejme prežijú. O osud Cersei Lannister, Daenerys Targaryen či Sansy Stark by sme sa podľa tejto hypotézy báť nemuseli. Aspoň z pohľadu matematiky.

Foto: Game Of Thrones/HBO

Čo však ale mužské postavy? Hypoteticky malú pravdepodobnosť smrti má napríklad Jaime Lannister. O niečo vyššiu však jeho brat Tyrion, ktorý v priebehu seriálu „prezliekol“ kabát a odvrátil sa od svojej rodiny. S Johnom Snowom by to bolo síce na hrane, no keďže už vieme, že má kráľovskú Targaryenskú krv, prežiť by to mohol aj on. Nahnuté to však môžu mať bratia Cleganeovci, Brienne, Gilly či Davos.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy