Ilustračné foto: wikimedia.org/ANU

Hlbiny južného Pacifiku skrývali prapodivné tajomstvá po tisícky rokov. Konečne ich máme na dosah ruky.

Pred časom sme vás informovali o novom objave, ktorý učinili vedci v okolitých vodách Nového Zélandu. Taktiež sme hovorili o plánovanej expedícii. Tentokrát vám môžeme oznámiť, že expedícia, ktorá mala odhaliť tajomstvá ukryté kilometer pod morskou hladinou, konečne odštartovala. Siedmy kontinent sa tak dočká nielen slávy, ale aj prieskumu. Vedci vytvorili v ponorenom kontinente niekoľko vrtov a začali bližšie študovať svoje objavy.

Článok pokračuje pod videom ↓

Celá situácia sa podobá na fikciu, ktorá je veľmi nápadne inšpirovaná bájnou Atlantídou. Opak je však pravdou. Zealandia bola skutočne pred pár mesiacmi objavená. „Zealandia, potopený kontinent, ktorý bol počas veľmi dlhej doby ukrytý pod oceánom, nám odovzdáva svoje 60 miliónov rokov staré tajomstvá,“ povedal Jamie Allan, projektový riaditeľ expedície. „Táto expedícia nám poskytla pohľad do histórie Zeme, počínajúc vznikom hôr na Novom Zélande až cez pohyb tektonických platní až po zmeny v morských prúdoch a globálnej klímy.

Lake Pukaki, Mount Cook

Počas 9 týždňovej plavby, sa výskumníci ponorili hlboko pod morskú hladinu, kde zbierali vzorky kameňov, ktoré tvorili Zealandiu. Na šiestich miestach sa ponorili do hĺbky 1 250 metrov a zbierali vzorky skál a sedimentu na ploche veľkej 2 500 metrov štvorcových. Tento úžasný objav umožnil vedcom skúmať geologické dejiny, sopečnú činnosť a ich zmeny na potopenom kontinente. Pri pohľade na nazbierané vzorky, vedci zistili, že sa tu nachádza obrovské množstvo fosílií, ktoré patrili veľkému spektru druhov od mikroskopických mušlí až po tvory a rastliny, ktoré uprednostňovali život na súši. To naznačuje, že Zealandia bola v minulosti veľmi rozdielna, v porovnaní s jej dnešnou podobou.

ANU

Vyzerá to tak, že v časoch, kedy bol kontinent nad morom, hostil množstvo zvierat a rastlín. Vedci si myslia, že kontinent sa oddelil od Austrálie a Antarktídy zhruba 80 miliónov rokov dozadu. Sled udalostí, ktorý zatiaľ nie je celkom známy, spôsobil, že sa súš ponorila pod morskú hladinu a zostali len ostrovy patriace k Novému Zélandu.

Tieto objavy môžu pomôcť vysvetliť, ako vznikal život v Južnom Pacifiku a to, ako sa vyvinul do dnešnej podoby. Taktiež sa môžeme dozvedieť mnoho o činnosti oceánu a hlbokomorských oblastí.

Pozri aj: Silfra: Miesto na Islande, kde sa môžeš potápať medzi tektonickými platňami a dotknúť sa dvoch kontinentov naraz

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články